Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Jak je to všechno jinak (Poznámka), 14. 7.

Ředitel redakce MfD se navezl do hesla, které má policie na autech – Pomáhat a chránit. Je okopírované z Los Angeles. Označil ho za „čecháčkovsky originální variantu“. Jsem na slovo „čecháček“ alergický, už proto, že ho s nepřehlédnutelnou většinou používají nositelé jeho atributu.
    Losangelská varianta zní „To protect and to serve“. Nebo „To serve and to protect“. Nebo „To protest and serve“. Nebo „Protest and serve“. Nebo... Když si to vygůglíte, zjistíte, že těch citovaných variant jsou spousty. Teď bych mohl nasadit školometskou tvář a dštít oheň a síru na neschopnost a lenost citujících.
    Jenže by to bylo „čecháčkovské“. Většina z těch lidí je bytostně přesvědčena o tom, že ví, jak se heslo píše, tudíž logicky nemá důvod si to ověřovat. Nejde o lenost, ale o životní pragmatismus. Nelze všechno ověřovat, to bychom ustrnuli na ověřování pazourku.
    Takových jevů je řada. Kupříkladu WYSIWYG (what you see is what you get) jsem objevil (včetně správného výkladu v závorce) se všemi možnými kombinacemi I a Y. Podobně je na tom citát z románu 1984 o ovládání minulosti, nebo královo Odvolávám, co jsem odvolal.
Mýto for ever (Glosa), 14. 7.

Jediným možným způsobem řeší ministr Ťok problém mýta. Jednorázovým prodloužením smlouvy a takto získaným časem na vypsání nějakého řízení. Obávám se, že jde jen o odsun problému, protože podle všeho vypsání skončí patem.
    Politici zjevně nevědí, o co jde, jak lze soudit z opakovaného požadavku na „technologicky neutrální“ systém. Ví snad někdo z nich, jak se tento požadavek promítne do navrženého či vybraného řešení? Zase si nechali něco nakukat. Technologicky neutrální řešení je něco jako alternativní zdroj energie – tedy nic konkrétního.
    U mýtného máme dvě možnosti (s jejich kombinací tři). Jak může být řešení buď-nebo neutrální? Zejména v situaci, kdy máme území pokryté mýtnými branami, které hned tak nezreznou a Kapsch má smlouvu na jejich budování po řadu dalších let.
    Stávající řešení není nikterak zastaralé, jak se nám snaží nezávisle manipulovaná média namluvit. Jen slepičí mozeček si myslí, že bezdrátové řešení je automaticky pokrokovější než drátové. Místo aby se využilo možností nabízených infrastrukturou bran, hledá se pod záminkou technologicky neutrálního řešení způsob jak odstavit Kapsch, aby se k lizu dostal někdo jiný.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání