Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Pseudoodborníci (Poznámka), 23. 6.

Otázku, proč si ČT zve do vysílání laiky místo odborníků, jenom proto, že se tou oblastí „zabývají“ oživil před časem příspěvek o plazmovém reaktoru pro spalování komunálního odpadu. Pozvat někoho, kdo tuto technologii u nás používá nebo aspoň zná je zřejmě pro zpravodajskou redakci nepředstavitelný úlet.
    Takže se tam jednoho rána objevil nějaký načepýřený nejistý ekolog a začal blábolit. Nic jiného tvrzení, že spalovna pracuje na principu blesků, znamenat nemohlo. Dotyčný zato přesně věděl, proč je nová technologie špatná – je totiž tak dobrá, že by mohla ohrozit bájeslovné třídění a recyklování.
    Odpad se totiž nespaluje, jako ve spalovnách, ale rozkládá se pomocí blesků, pardon výbojů, dokáže rozložit na prvky, a ty závadné lze z plynu odfiltrovat. Stojí přitom stejně jako ta klasická. Zabýváme se možnými propojeními mafie, policie, daňových úniků a nevím, čeho, ale že tady tiše existuje zájmová mafiánská klika s velkou mocí ovlivňovat veřejné mínění, je asi většině jedno.
Brutální síla (Glosa), 23. 6.

M. Zeman se ve své skromnosti pustil i na pole lingvistiky, když kritizoval spojení "brutální únik informací". Zná únik malý, velký, ale brutální ne. Inu, neškodí být vybaven znalostmi nadoborovými, že ano, pane prezidente. Brute force (attack) je anglický terminus technicus pro řešení problémů nikoli sofistikovaně, algoritmicky, nápaditě, ale silou, a to ne malou, ne velkou, ale enormní. Tak velkou, že problém se zhroutí a je vyřešen.
    Brutální silou se řeší ježek v kleci – ta se rozmlátí a ježek je venku. Touto metodou řešil tuším prezident Reagan stávku leteckých dispečerů v USA. Propustil je všechny a bylo po stávce, bez vyjednávání, zvýšení mezd aj. Brutální silou se řeší například šifry, kdy je nejjednodušší pustit na ně superpočítač, který probere všechny kombinace. Programovat ho, aby ušetřil zbytečné tahy, je časově a nákladově mnohem dražší.
    Brutální únik je zcela namístě, pokud jde o únik velkých rozměrů a/nebo dopadů. Brutální je i chování Zemana v prezidentské funkci... Brutální totiž znamená i nepřiměřený.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání