Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Generační zlepšení (Poznámka), 22. 6.

Podle jakéhosi průzkumu má dnešní generace lepší znalosti než jejich rodiče. Nejlíp si polepšila v pochopení textu. Tento fakt MfD interpretovala tak, že padl mýtus o tom, že vzdělání jde u nás z kopce. K tomu dodávám, že jednak to není mýtus, ale opakovaná informace médií (potvrzená bohužel praxí), jednak to z průzkumu nevyplývá.
    Nejen proto, že to konstatují i odborníci, co ho uskutečnili, ale proto, že metodika testování je dnešní generaci nepříliš vlastní a hlavně: člověk se zkušenostmi odpovídá z principu jinak. Stejně jako řidič s praxí projede křižovatkou správně, ale v testech na ní pohoří.
Strašení bezpečnost nezajistí (Glosa), 22. 6.

Prý je psaní SMS při řízení auta co do důsledků stejné jako požití alkoholu, tvrdí BESIP, a to dokonce 0,8 promile. Když to tvrdí média, můžeme nad tím mávnout rukou, ale když odborníci, je to na pováženou. Vliv alkoholu je jiný než jen nepozornost, jež vyvolává psaní SMS. Nevěnování se dostatečně řízení psaním SMS či telefonováním je založeno na jiných příčinách.
    Ostatně marné je odborníkům vysvětlovat, že telefonování za jízdy je co do vlivu na řidiče prakticky stejné s handsfree i bez něj. A že týmž odborníkům nevadí obsluhování navigace během jízdy, mi už hlava nebere vůbec. Ostatně z vlastní zkušenosti vím, že i pitomé autorádio odvádí pozornost víc, než je bezpečné.
    Cokoli, co zapříčiní, že sice držíte volant, civíte před sebe, ale jste duchem mimo, může stát na počátku nehody, která se ovšem ve statistikách objeví jako nevěnování se řízení, nedání přednosti, nepřiměřená rychlost, nedostatečný odstup atd. A tak vesele jezdíme nebezpečně, nalhávajíce si, že vše máme pod kontrolou.
    Člověk za volantem samozřejmě nemusí a nemůže pořád civět před sebe, sleduje prostor kolem sebe. S jistou praxí dokážete předvídat a v řadě situací se dá dobře předpokládat, že se nic nestane. A pokud se náhodou stane, ani sledování provozu před sebou nepomůže.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání