Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Vírová turbína (Oddech), 15. 6.

V dnešní turbulentní době je třeba se zajímat i o jiné věci než politiku a střílející šílence.
    Zaujala mě zmínka o novém typu vodní turbíny, která dokáže pracovat i při slabém průtoku, kdy ostatní konstrukce selhávají. Je dílem českého vynálezce, který je opatrný. Mluví se o ní až poté, co získala potřebné patenty v řadě zemí.
    Součástí chránění jejího principu je proto zřejmě i popis funkce:
Turbina je odvalovacím tekutinovým strojem, který pracuje na principu obíhání rotoru v konfuzorovitém výtokovém kanále. Rotor se roztáčí protékající vodou a svým hladkým povrchem kontaktně obíhá, resp. odvaluje se po vnitřní straně konfuzoru. Hřídel je ve své horní části upevněna tak, aby se mohla úhlově vychylovat.
    A je jasno (ironie)... Musel jsem si to najít, abych pochopil, oč jde. Turbína nemá lopatky a využívá principu vodního víru. Ten přitlačuje tělesa v rotující vodě přitlačuje ke stěnám nádoby. Pokud to těleso má vhodný tvar, začne se po stěně odvalovat, hřídel jím procházející tedy rotuje a může pohánět generátor.
    Půvabný je komentář od jakéhosi znalce, tedy pouze v oblasti IT: „Už jako malý kluk jsem dával do sifonu v umyvadle pingpongový míček a sledoval, jak rotuje.“ Když někdo neví, co to je sifon, pak se nedivme, že v IT není všechno v pořádku.
    Při surfování jsem narazil na zajímavost. Hledal jsem něco o úhlové rychlosti otáčení víru, protože se na základě pozorování domnívám, že je v podstatě konstantní – tedy nezávislá na průměru víru. Našel jsem i potvrzení v rozšířeném názoru, že vír vzniká díky Coriolisově síle. Jenže pak jsem narazil na článek, který to popírá.
    Autoři experimentu zjistili, že vznik víru se zmíněnou sílou nesouvisí, ba ani nesouvisí s ničím, co by se dalo věrohodně a průkazně tvrdit. Pokud byla voda v umyvadle v klidu, nikdy vír nevznikl. Protože však vír prokazatelně vzniká, jsou mechanismy vzniku jiné. Ostatně víry na vodní hladině svědčí pro tuto hypotézu. Vznikají na klidné hladině i pod splavem, bez ohledu na tvar řečiště. A teď si vezměte, že na břehu sedí výr a ten vír pozoruje. Načež oba zmizí. Úkol: nahraďte slovo "oba" společným výrazem pro mizející objekty.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání