Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Hrátky v mlze (Glosa), 14. 6.

Situace kolem reformy policie, jež má mít za cíl odstavení R. Šlachty, je podivná po všech stránkách. Argumentuje se tím, že se v únoru o ní nemluvilo a teď ano. To přece nic neznamená. Každá událost začne, aniž by byla avizována – stejně jako by začalo ono avizo. Mezi únorem a červnem mohla (i když nemusela) vzniknout nová koncepce. Nebo jsou pro změny určena pravidla?
    Šlachta sám podal žádost o uvolnění z funkce s tím, že s takovou reformou nechce nic mít. Médii je podávaný jako ten správný. Ale je? Nepovedené akce Nagyová a Vidkun jsou zrovna ty, které jaksi nedopadly. A že má Šlachta výhrady, je opět argument z říše bájí. Zase jsme na výchozím hodnotícím poli, které vychází důrazu na člověka. To je přece špatně! Fungující úřad na jedinci, jenž ho vede, stát nemá. Neměl by. Nesměl by smět stát. Ne Zeman, Bradáčová, Šlachta..., ale otřesu vzdorný úřad.
    Média (Babišova i jiná) se pohoršují nad předvoláním policejních ředitelů, za připravované sloučení odpovědných, do Olomouce na kobereček státních zástupců. Přitom sama předvolání jsou z doby, kdy oficiální oznámení o sloučení nebylo zveřejněno, takže o žádnou okázalost nejde. Nikdo se nezmíní, proč by předvolání mělo být špatné: nesmějí státní zástupci policejní ředitele zvát, smějí jen někdy... Pokud nevíme, jak tyto vztahy fungují, proč se máme pohoršovat?
    Nikdo také neřekne věcně, proč by mělo být sloučení špatně. Odvolání Šlachty přece není cílem, to jsou pohádky. Zlikvidovat nepohodlného člověka umíme méně okázale. Z Šlachty je málem kříženec Husa, Jánošíka, Hooda a dalajlámy, přitom o něm nikdo pořádně nic neví.
    Celá ta záležitost je tak průhledně koncipovaná. Řízený únik informací a opakování jedné mantry o zlikvidování Šlachty, jako kdyby šlo o konec vyšetřování v Čechách, klukovské trucování dotyčného, uraženého, že koncepce je jiná, než by se mu líbila, a nepokryté stranění médií jakési policejní kontrarevoluci. To vše za kanonády koaličních politiků a jejich osočování se.
    Nejhorší je, že příslušné instituce jdou s takovými aférami s výkonem a čistým štítem dolů. Já nemám obavy, jak to dopadne. Rozhodně ne dobře.
Mobilní varování (Poznámka), 14. 6.

K článku o prognózách patří následující dodatek. Turisté jsou od rozmachu odvětví atentátů každý rok upozorňovaní, kam nemají jezdit, protože je tam nebezpečno. Nikoho nezarazí, že ještě nikdy před teroristickým útokem nezaznělo příslušné varování...
    Ve Francii teď dokonce spustili aplikaci pro chytré mobily, která zasílá aktuální varování. Říkám si, jak se má majitel telefonu zachovat? Může třeba nejet na místo se zvýšeným rizikem, ale co když už je na cestě nebo právě dorazil?
    Představte si stovky lidí na letišti před odletem, když tu píp, píp...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání