Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Čišení (Glosa), 10. 6.

Za toto mě mnozí budou kamenovat, ale co by člověk neudělal pro vědu.
    Druhý termodynamický zákon praví, že chladnější těleso samovolně nepředává teplo tělesu teplejšímu. Jinak řešeno předávání tepelné energie se děje z teplejšího na chladnější. Hrnek s horkou kávou se po čase "sám" ochladí, ale pak už se nikdy jen tak z ničeho nic neohřeje.
    Teplo sálá, chlad ne, dalo by se říct. Jenže: proč tedy jde od chladných předmětů zima? Když v zimě vejde do místnosti někdo vymrzlý, ostatní cítí chlad, který z něj čiší. Všimněte si toho zvláštního slova. Čiší. Nakonec i od nedostatečně izolujícího okna „jde zima“, což se často přičítá tomu, že netěsní. Jenže ona jde, i když těsní. Čiší – to není průvan a ani jiný pohyb vzduchu. To se jen molekuly přestávají hýbat, protože je jim zima, kterou pak předávají do okolí... Vtip, samozřejmě.
    Zkrátka z praxe víme, že i chlad se šíří od svého zdroje, stejně jako teplo. Viz otevřené dveře od mrazáku. Prý proto, že teplo se cpe na místo chladu a vytlačuje ho. Promrzlý člověk čiší chladem do všech stran, mrazák jen směrově.
Samozvaní arbitři (Poznámka), 10. 6.

Opět se diskutuje od oblečení našich sportovců na nadcházející olympiádě. Opět s jízlivostí. Dokonce připomínka minule kritizovaných „holínek“, které se nakonec líbily, je směřována negativně. Nevím tedy, co by vlastně mělo být přijatelné. Autor A. Junek v lidovkové módní rubrice nazvané pitomě Čekstajl letošní oblečení rozcupoval. Nejen to naše, ale prakticky všech. Je prostě podle sebe arbitr nad jiné povolaný, takový ten všeználek jako svého času Ada.
    Návrháři jsou jako právníci, dva mají na věc tři názory. Móda není, přes veškerou snahu některých lidí, exaktním oborem. Nikdo nemůže kvalifikovaně a hlavně stoprocentně říct, co je a co není špatně (samozřejmě pomíjím evidentní prohřešky proti zvyklostem a nesmyslné kombinace – jenže i zde jsme na tenkém ledě). Lidé, kteří módu vyhraněně hodnotí, jsou podle mého zakomplexovaní nadmíru ambiciózní nedouci, kteří nic v životě nedokázali.
    Junek ke všemu ani není v obraze, když tvrdí, že naše olympijské košile by se hodily do kufrů východoněmeckých turistů mířících do Thajska za sexem. Tam směřovaly primárně davy západoněmeckých turistů, ti z východu se přidali až po roce 1989.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání