Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Bezzubá kontrola (Téma), 7. 6.
Blíží se doba, kdy každý kotel na pevná paliva bude muset mít za sebou prohlídku o způsobilosti. Jenže je to celé k ničemu, protože technik není povinen kontrolu a její výsledek nikomu hlásit. Takže ani není jak udělit pokutu. Jediným přínosem tak budou příjmy techniků. A splněný bod programu.
Diletant (Glosa), 7. 6.

Vicepremiér pro vědu Bělobrádek nemá ani kouska myšlení pro tuto funkci. Někde jsem četl seznam jeho dluhů ve funkci, jíž je pověřen, ale to není podstatné. Kauza vypnutého informačního systému pro výzkum, vývoj a inovace, který obsahuje množství kritických dat pro řízení tohoto odvětví od správy projektů přes výměnu a sdílení informací po financování, je až neuvěřitelná.
    Systém byl k 31. 5. provozovatelem vypnutý, protože skončila smlouva a nová nebyla uzavřena. Tušil jsem zádrhel a ten se potvrdil: Bělobrádek jednal s provozovatelem, jako kdyby šlo o stavbu dálnice nebo provoz něčeho, co nějakou dobu nemusí fungovat a nic se nestane.
    I blb či politik by měl vědět, že když jednání nikam nevede, musí být záložní plán. Některé věci prostě nejde jen tak zastavit. Nejen z principu fungování a dopadu výpadku, ale proto, že se to zkrátka nedělá. Každý ví, že vteřinu po půlnoci už je druhý den a nelze to změnit. Není tedy jasné, proč Bělobrádek jednal s provozovatelem z pozice síly, když neměl v ruce žádnou silnou kartu.
    Ostatně názory obou stran se liší. Podle Bělobrádka začal jednání s „dostatečným“ předstihem a probíhala „mnoho“ měsíců. Druhá strana tvrdí, že k jednání byla vyzvána až v dubnu tohoto roku, jednat se začalo dokonce až v květnu! Bělobrádek tvrdí, že požadovala „předpokládanou hodnotu veřejné zakázky“ o řádově desítky milionů. Protistrana říká, že požadovala to, co předtím.
    Samozřejmě že poslední dvě věty nemusí být v rozporu. Nicméně cesta úvahy Bělobrádka, že může cenu určovat podle srovnání s fiktivní veřejnou zakázkou je až směšně hloupá. Ke všemu odmítá říct podrobnosti kvůli vázání mlčenlivostí, takže se nic neví. Ani to, kdo z má pravdu ve výše uvedených rozporných tvrzeních.
    A to, že je připraven v „řádu měsíců“ převzít systém pod kontrolu je důkazem jeho zoufalé nekompetentnosti.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání