Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Firemní mýty (Glosa), 31. 5.

V rozhovoru s viceprezidentem Fordu pro marketing de Waardem mě zaujala nikoli zmínka o chytrých autech, i když jsem ho kvůli tomu hlavně četl. Ford loni očekával ztrátu, už pátým rokem po sobě, ale nakonec je v o něco větším zisku.
    Viceprezident konstatoval, že za to mohou dva efekty, s nimiž se nemohlo počítat. Prvním bylo, že automobilní průmysl rostl o hodně víc, než se odhadovalo. Nadskočil jsem: to říká tak lehce? Odhady, toto zlaté tele, jemuž se průmysl všeho druhu klaní, byly špatné? Tak proč se dělají a proč jim věříme, když nevíme, jak věrohodné jsou? Takto se vymlouvá dítě, že nevědělo...
    Druhým jsou úsporná opatření, jak jinak než propouštění. Tato primitivní metoda je pořád oblíbená a vsadím se, že vím, proč. Je to rychlost působení a spolehlivé vyčíslení úspor, bez nutnosti předvídat a řešit návazné aktivity. K propouštění však u Fordu přidávají předčasné odchody do důchodu. Ty také šetří hned a spolehlivě. Jenže na úkor těch propuštěných.
    Kde jsou ty řeči, co pořád posloucháme, že dobrá firma si váží starších zaměstnanců pro jejich zkušenost a loajalitu? Když teče do bot, poučky mění znaménko. Zklamal mě.
My máme parní stroj (Nesmysl), 31. 5.

Technická naivita čiší z článku o využívání kosmických surovin a jejich dopravě (po eventuálním předzpracování) na Zemi. Parní stroj v kosmu a podobné výkřiky musí i technického laika zaujmout svou hloupostí. O Prospector-X jsem se zajímal právě kvůli tomu a tvrzení, že sondu pohání vodní pára. Proč ne, jako tryskový pohon by to šlo, ale kde se vezme pohonná látka?
    Inu vody je prý ve vesmíru víc než dost... Má se získávat na asteroidech. Pořád dobré, i když se nikdo nezmínil o tom, jaký bude zdroj energie na získávání vody a její použití coby pohonu. Pára to totiž patrně nebude: voda se rozloží na vodík a kyslík a... studánka dá vody slepičce a tak dále. Technologie je patentovaná, což je patrně důvodem, že se o ní spíše bájí než informuje.
    Ať vodní pára, nebo kyslík a vodík, v každém případě to není nic, co už klepe na dveře, jak by se zdálo. Kolonizaci Marsu jsme rozhodně blíž.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání