Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Štěstí mě následuje proto, že neběhám za ženskými. Štěstí je ženská.
F. Nietzsche, filozof

Ohlédnutí (A týden uplynul), 30. 5.

* Pondělní tvrzení odborníků o jasném vítězi prezidentských voleb v Rakousku vzala večer za své, chybějících pár procent hlasů favorizovaného Hofera odsunulo na druhé místo – jestli je to lepší, nebo ne, se samozřejmě pozná až časem. * Česká středoškolská unie má sice nového šéfa Štěpána Kmenta a na 400 členů (2013 – 180), ale podle rozhovoru s ním nijak dál nepokročila. * Velice ostrý článek napsala pro čtvrteční Lidovky A .Vitásková: nekompromisně obviňuje stát z podílu na solárních dotacích a manipulacích s nimi včetně vyšetřování, zkrátka komplot. * Protipirátská aliance BSA, nechvalně proslulá svými svévolnými a protiprávními pirátskými akcemi, už před časem zrušila svou právní subjektivitu: prohrála soud a hrozil jí postih – jenže působí a škodí dál. * Babiš posílá neustále předvolební spamy, ostře jsem se ohradil, protože nevím, že bych si nějaké objednával – zatím nevím, zda jsem uspěl. * Nějak jsem nepochopil ukázku digitálního restaurování Barona Prášila – proč ta změna barvy? *
Nestíhám (Editorial), 30. 5.

Pondělí. Ráno jsem se objednal k praktikovi kvůli zdravotnímu potvrzení k řidičáku. Nebyl spokojený s tlakem, který jsem měl stejně vysoký jako před dvěma lety. Přišlo mi to trochu divné, shoda obou čísel. Jestli mu neukazuje tlakoměr, analogový, s nezdravou rtutí, špatně. Brblal něco o šelestu, což je další divná věc, protože mám slabou nedomykavost, bez vlivu na funkci, což poprvé odhalil až kardiolog před několika lety. Ale jdu tam na kontrolu (mimochodem, tam mám tlak vždycky nízký...), tak to probereme.
    Ale nepotěšil mě zjištěnou váhou – za dva roky jsem nabral šest kilo. A to už je moc, protože objektivně jsem objem jídla snížil, i vína piju míň, tak fakt nevím. Doufám, že nejde o mimoděložní těhotenství.
    S DD jsme se odpoledne, v nepříjemném parnu, takže oba autem, vydali do vinohradu, trochu ho zkultivovat. Udělali jsme s bídou dva řádky. Sice jsem trávu postříkal, takže neroste, ale překáží při rytí i uschlá. Navíc proti všem zvyklostem bylo nahoře tepleji než dole na gruntu, teklo z nás a nechali jsme toho po dvou hodinách. DD pak večer odjela do B a já jsem se ještě věnoval pokládce podlahy, Řešil jsem technické detaily, nijak moc jsem nepokročil.
Úterý. Odjezd do Prahy, původně plánovaný autem se známým, proběhl klasicky vlakem. Tím pádem jsem s sebou nevzal asi šest litrů slivovice od kamaráda, objednanou přátelům z Růžovky. A dobře jsem udělal. Vlak do Brna přijel pozdě a další zpoždění ještě nabral. Rychlík z Vídně nabíral taky zpoždění, které se blížilo našemu.
    Tento závod nakonec dopadl tak, že v Brně jsme byli skoro současně, resp. my jsme nelogicky dopopojížděli po milimetrech k stojícímu vlaku před námi, zatímco Regiojet se přihnal na vedlejší nástupiště. My popojížděli, on stál. Bylo jasné, že situace je kritická: dispečer ví o obou vlacích, ale přesto by nechal RJ do Prahy odjet. Dopadlo to dobře, akorát za mnou zasyčely zavírané dveře. S deseti kily slivovice bych to nestíhal.
    Do Prahy jsme dojeli o něco dřív, takže jsem po úvaze odjel do Kralup a po dvou hodinách se vrátil zase zpět na víno do Růžové. Sešli jsme se nakonec ve třech, já výjimečně včas, strýček pozdě a třetí kamarád ještě později. Abych se nenudil, koupil jsem si vedle v antikvariátu za pětikačku knížku. Propili jsme se do zavírací doby a vyřešili nějaké praktické problémy mého stěhování.
Středa. Dopoledne se objevil makléř a zájemkyně o byt. Je prodáno, záloha složena. Takže finito. Začal jsem hledat stěhování – nabídky jsou od 6500 do 25000, což je dost velký rozptyl. Část věcí, doufám, přestěhuju s pomocí známých, možná ani firmu nebudu potřebovat. Největší položka je cesta; kdyby někdo věděl o formě, která má vymakanou logistiku a nejezdí jednu cestu s prázdným autem, uvítám tipy. Na dopravu by mělo stačit auto cca 20 kubíků.
    Pak jsem hledal levnou dovolenou na poslední chvíli, DD by ráda koncem června do tepla. K tomu jsem začal zkoumat nabídky elektrokol, protože jsem se rozhodl, že si jedno pořídím, abych zvýšil akční rádius a ušetřil si nepříjemný protivítr u nás často vanoucí. Trojí hledání dá docela zabrat.
    Po poledni jsem se chtěl zajet podívat na další nabídku místnosti v Praze, ale makléřka se ozvala dřív. Prý kolik jsem ochoten dát. Inu, říkám, že tolik a tolik. Na druhé straně se ticho dalo krájet. Ukázalo se, že tam prodávají dvě nemovitosti, z nichž ta druhá stála 15x víc než ta moje.
    Do Prahy jsem odjel stejně, sešel se postupně s oběma dcerami. Se starší jsme v Kobylisích probrali nedávný Veletrh knihy a anticenu Skřipec, kterou dostal Dobrovský. Cena dostala zásadní ránu loni, když ji měl dostat Vopěnka za hrůzný překlad knížky o Stevu Jobsovi. Použil svůj vliv a cena nebyla udělena. V odůvodnění tehdy stálo, že změna podmínek (prodloužení doby, z níž se vybírá) ještě nebyla dost známá (platila už půl roku).
    S mladší dcerou jsme poseděli u Pánů z Kunštátu, což byla dřív příjemná a cenově dostupná zahradní restaurace/vinárna v centru Prahy. Dnes je to předražený podnik specializovaný na piva, který navštěvují sporadicky turisté. Inu, nic není, jak bývalo. Zato jsme objevili zajímavá pražská znamení: dům U kolečkové brusle a U tří tenisových raket. Nehybná lidská socha na Staromáku byla zajímavá tím, co není vidět. Slečna stojí na 25 cm vysokém plastovém kyblíku od barvy. Vtip je v tom, že ho neobrátila dnem vzhůru, ale nasoukala botky opatrně na tenkou horní hranu, bez víka!!!
Čtvrtek. Co všechno se dnes dá najít na webech: „Studie uvádí, že významného efektu kotvičníku na zvýšení hladiny testosteronu bylo dosaženo v kombinaci s dalšími farmakologickými složkami, ale nebylo zjištěno, které složky jsou za tento efekt zodpovědné.“ Opravdu úžasná studie. 
To pražská Homolka má něco jiného. Léčení vysokého tlaku za pomoci alkoholu. Čistý špiritus se aplikuje mikrojehlami přímo do ledvinných tepen. Dělá to zatím jen 20 pracovišť v Evropě, u nás je v ověřování 120 pacientů. Nevím, co je na tom tak originálního. Tuto metodu využívá velká část populace už po staletí, pravda bez mikrojehliček a čistého lihu, zato komfortně z pohárků s lihovými produkty.
    Ve středu jsem ještě byl na výstavě počítačů, osobních i dalších této kategorie. Je otevřená v Dejvicích v budově FELu. Nepočítejte s tím, že ji najdete snadno. Orientační tabule zjevně dělali pro sebe sama, ale hlavně nějaký génius přelepil potřební údaje zbytečným oznámením o tom, kdy výstava je (což ten, kdo na ni jde, samozřejmě ví). Supergénius pak plakát navíc dal na dvoukřídlé dveře, takže po otevření ukazovala šipka jiným směrem.
    Počítače byly zajímavé, zejména fakt, že PC se ujalo brutálním vítězstvím nad mnohem lepšími soupeři. Taková Amiga či Commodore pécéčka výkonem i grafikou převyšovaly o několik řádů, leč neuspěly. Vzpomínám si, jak mě vídeňský prodavač přesvědčoval, abych atéčko nekupoval...
Pátek a víkend. Podařilo se mi konečně dokončit přechod ze zadního pokoje do sousedního. Jsou tam dvoje dveře a v dalším pokoji se mění orientace hranolů, takže navázání není triviální. Musel jsem to tak udělat proto, že jednak bych měl zbytečně velký odpad u řezání palubek, jednak podlahy by nemusely být ve stejné výši. Práh eventuální schodek zakryje. Tak či tak jsem se zdržel. Teď už to půjde rychleji.
    Mezitím jsem začal s restaurováním kuchyňského stolu, který DD dovezla z B. Hodí se akorát do šicího koutku v předkoupelně. Akorát se na něm podepsal kuchyňský provoz a část bočního lamina se odlepila a/nebo chyběla. Odlomil jsem to uvolněné a tmelem jsem tu část domodeloval a zalakoval.
    Taky jsem posekal trávu na dvoře v očekávání bouřek, pak poroste rychle a bude mě zdržovat. Navečer jsem odjel pod Šidleny a ještě obryl další řádek révy.
    V sobotu přijela DD a kolem poledne jsme vyjeli do Bzence na otevřené sklepy. Původní plán byl jiný, den Kravihorské republiky v Bořeticích, ale z něj nakonec sešlo. Bzenec byla dobrá alternativa, otevřely se jiné sklepy, než jsme znali, takže jsme se ocitali zase jinde. Taky cena za akci byla poloviční, což trochu kalil přístup některých vinařů, převážně velkých. V rámci vstupného nabízeli jen pár vzorků, za další chtěli platit (10-20 Kč za půl deci). V jednom sklepě jsme si domluvili zakoupení vína, nešlo odolat. Zákaz vjezdu velbloudů výše je z Bzence...
    V neděli jsme se zastavili pro domluvené víno a odpoledne nás čekala další akce, zpívání mužských sborů ve Velkých Pavlovicích. DD se uvolila část sboru tam zavézt a odvézt, čas mezitím strávila s kamarádkou na kolovém výletě, takže se nenudila. Zpívali jsme jako poslední (nejlepší na konec), vína byla dobrá, vychlazená, podívali jsme se i do místního velkosklepa. Jen guláš pro účinkující mě zklamal. Příliš často je to rozvařená hustá směs konzistence sádry, kdy nevíte, co vlastně jíte.
Upadající uživatelé (Meditorial), 30. 5.

Zajímavý článek bohemisty a kamaráda O. Uličného v Lidovkách, jehož obsah výstižně charakterizuje podtitulek „Naše mateřština je moderní vyspělý jazyk a stěží může upadat. Upadají jen někteří uživatelé“, opatřil grafik fotkou z křtu Topolánkovy knihy „Hlavně se neposrat“. Větší nepochopení Oldřichova článku si lze jen stěží představit.
    Jihomoravské vydání pondělní MfD oznamovalo, že v Brně bude jezdit třípatrový autobus. Vrtalo mi to hlavou, jaká bude asi jeho v zatáčkách stabilita, ale nakonec proč ne? Jako atrakce pro turisty klidně. V úterý se redakce omluvila: autobus bude třínápravový. Tak to je ovšem jen odlesk té první verze...
    Následuje pěkná ukázka formulačních schopností lidovkových redaktorů Koutníka a Shabu: „Kvůli zásahu ve Zlíně během řádně nahlášené dovolené před zraky své sestry si Máchová na postup vyšetřovatelů stěžuje.“ Proč Máchová nahlásila dovolenou před zraky sestry těžko soudit...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání