Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Maggi je mi putna (Glosa), 26. 5.

Martin C. Putna se ukázal jako nadřazenec. Je to kasta lidí, kteří se cítí být povolání jiné poučovat, ale ne proto, aby věděli, ale proto, aby znali toho, kdo ví. Informační nadřazenost. Znáte ji všichni od lidí, co diskutují pomocí linků na myšlenky jiných, aniž by se namáhali je pochopit. Často by se jim to ani nepovedlo...
    Jen nadřazenec může sepsat pohrdavý článek o libečku a maggi jako on v jednom Posledním slovu (LN). Nemá ho rád, evokuje mu „školní jídelny a špatné hospody“. Kdyby byl na vojně, tak by měl další vzpomínku. Jenže to není problém maggi, ale lidí. Já jsem maggi nepoužíval, protože mi nechutnalo, tudíž mi ani nemohlo vadit. Jiní si ho lili do polévek litry. No a?
    Jsou lidé, kteří monotématicky valí do každého jídla něco: hořčici, kečup, tatarku, maggi. Ale také třeba pažitku, petrželovou nať, zeleninovou přílohu atd. atd. Je to jejich zvyk. Hodlá snad někdo řadit ty přísady podle „kvality“? Jedině namyšlenec jiné kategorie.
    Maggi je dochucovadlo, používané zdaleka ne jenom u nás (a Německu či Rakousku), ale prakticky v celém světě. Nejde o českou malost, ale o Putnovu malost. A neznalost, protože netuší, z čeho je, protože se vysmívá nějakému návodu na maggi z libečku. Jenže právě z něj (a dalších přísad) se maggi dělá!
    Maggi je ovšem také lidové označení pro koncentrovaný čistý masový vývar (bujón) – „polévka z kostky“, u nás vyráběný pod názvem Masox. Polévkový přípravek nevznikl kupodivu kvůli zásobování armády, ale z nápadu připravit hotový a levný pokrm pro zaměstnance továren.
    Švýcar Julius Maggi nezačal s polévkou, před ní už v roce 1884 začal vyrábět směs z luštěnin bohatých na bílkoviny. Hotovou polévku spatřil svět o dva roky později. Další rok Maggi vyráběl 22 druhů polévek. Maggi jako dochucovadlo vzniklo také v roce 1886. V roce 1887 Maggi přesídlil do Německa, kde založil MAGGI GmbH.
    Maggi není tedy žádný pokleslý produkt, pokleslým ho udělali někteří spotřebitelé a pisatelé.
Homo (Poznámka), 26. 5.

Proběhl zase nějaký den či akt nebo připomínka týkající se sexuálních menšin. V souvislosti s tím se objevovalo slovo homofobie, což se mi nezdálo. Předpokládal jsem, že homofobie je strach z lidí, analogicky klaustrofobii, xenofobii a dalším fobiím konstruovaným na stejném principu „-fobie“.
    Až pohled do slovníku ukázal, že nejde o omyl těch, co slovo používají, ale o můj. Chorobný strach z lidí je antropofobie, homofobie je opravdu strach ze stejnopohlavních lidí či odpor vůči nim. Ve složeninách typu „homo-“ má homo význam člověk, ale při setkání dvou pravidel je homo deformováno fobií.
    Jak se asi řekne strach z fobie?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání