Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Nové daně (Poznámka), 24. 5.

Chystají se nové daně pro živnostníky, protože polovina neplatí žádné daně. Může prý za to Topolánkova vláda svým systémem slev a paušálů a zrušením minimální daně. Jenže slevy a paušály jsou nějaké všude, problém je v jejich nastavení.
    Minimální daň je nemravná – když nic nevydělám, z čeho a zač mám platit? Zrušení je správný krok. Příklady odjinud prokázaly, že přitvrzení vede k tomu, že živnostníků ubude, ale současně klesne objem vybraných daní.
Město budoucnosti? (Glosa), 24. 5.

Ve Vídni se zbláznili. V okrajové čtvrti Aspern Seestadt vybudovali sídliště, jaké by ji mohli komunističtí ideologové s myšlenkou kolektivních domů závidět. Maximum nejrůznějších technologií má optimalizovat provoz města a štěstí obyvatel.
    Žádné nákupní centrum, ale živá nákupní ulice plná obchodů, kam to budou mít všichni stejně daleko. Současně však jen minimum automobilů, pětina vídeňské hustoty, úzké silnice a široké chodníky, maximální rychlost 30 km/h. A spousta kol, zřejmě, aby si lidé ty nákupy měli jak odvézt domů. Tvůrci ostatně míří i do „staré“ Vídně, kde hodlají do roku 2030 auta zakázat úplně.
    Nepřejí však ani elektroautům a neplánují stavbu žádných dobíjecích stanic. Prostě auta pryč. Udělají všechno pro to, a nijak se s tím netají, aby se jezdit po Vídni autem lidem nevyplácelo. Prostě jim to znepříjemní, třeba totálním zákazem parkování. A ten, kdo je snad přece jen nebude moci oželet, třeba když bude chtít jet někam jinak s rodinou, může využít bájného sdílení aut. Zatím sice nijak moc nefunguje, ale to se do budoucna zlepší.
    Musí, protože to bude nařízené! Však ono se to dobré pro lidi do nich dostane třeba i násilím...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání