Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Karel a dnešek (Glosa), 17. 5.

Probíhající oslavy 700 let narození významného českého panovníka mě nechávají chladným. Obávám se, že od jisté doby jakékoli oslavy čehokoli. Na vině jsou média a jejich komerční přístup, přesněji vžitý barnumský a lavinový způsob práce s informacemi. Patří sem například i formáty různých anket a soutěží, které si nechal pragmatický Západ chránit. I „Největší Čech“ byl, pokud se nemýlím, převzatý!
    Takže jsme týdny zavalováni upoutávkami, přílohami novin a časopisů, televizními a rozhlasovými pořady různé délky. Sobotní celodenní oslava na ČT24 budiž příkladem – k čemu to je? kdo bude sedět od sedmi ráno na prdeli a civět na panovníka, který žil v době, která s tou naší nemá pranic společného.
    Ke všemu ani nevíme, co se vlastně dobrého dá z té doby přenést, dokonce ani, co by tím dobrým mělo být... Karel IV. byl takový a takový – tehdy. Jaký by byl dnes, nelze ani odhadnout. Byla by to spekulace s nulovou vypovídací hodnotou. Oslavujeme tedy někoho za jeho postoje a činy v době tak dávno minulé, že o ní nemáme ani tušení.
    Stejně jako neumíme odhadnout vývoj, protože jsme schopni pouze extrapolovat kvantitu a o kvalitě nevíme nic, neznáme ani svou minulost. Těch pár nálezů jsou mrtvé hmotné předměty, ale nehmotné souvislosti jsou nám spolehlivě utajené. Nepoučíme se tedy pranic.
    K napsání toho článku mě přiměla jakási minianketa na téma oslavy panovníka Karla. Jedna odpověď zněla: ano, slavme, je to kromě Václava Havla druhý člověk, který měl na osud naší země a celé Evropy největší vliv. To už jsem nadskočil: ten člověk zjevně zná jen dva lidi z naší historie a k tomu nemá potuchy, co vlastně udělali.
    Havel se při vší úctě především ocitl v pravý okamžik na pravém místě, nic víc. Tím ho neshazuju, jen upřesňuju to hodnocení. Jedinec už dávno nemá takový vliv na dobu, jako tomu bývalo za dob Karla IV. Ten Evropu a nás ovlivnil mnohem víc, protože neseděl na trůnu a nediskutoval, ale v sedle koně vedl bitvy a přímo chod dějin ovlivňoval.
Zbytečný rozruch (Komentář), 17. 5.

Nechápu rozruch kolem otcovské dovolené, kterou schválila vláda. Proč hledat pracná a nesystémová řešení k tomu, aby po porodu mohli být doma oba rodiče? Stačilo by uzákonit, že současná pravidla se týkají co do časových a finančních zdrojů (i co do zákoníku práce), sumárně obou partnerů.
    Ať se dohodnou podle toho, co jim vyhovuje. Jestli bude doma jen matka tři roky, nebo otec dva a ona jeden, dostanou prostě stejně peněz. Stát nebude vynakládat další finance a rodina si to udělá podle svého.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání