Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Podvod (Téma), 13. 5.
Je to hezké, že stát chce uvalit solární daň na malosolárníky za to, že část roku jsou připojeni k elektrické síti, ale je to nemravné. I přes výhody, které měli v podobě dotací: ale ty jim přece stát cpal horem dolem, ty si nevystávkovali!!! Takže stát měl vědět, že by měli něco na provoz distribučních sítí platit, a měl to vědět tehdy, ne dnes. Jinak řečeno, je to podvod na lidech.
Elektromobilní dotace (Glosa), 13. 5.

Německo se jako jedna z posledních zemí západní Evropy přidalo k podpoře dotací pro elektrická auta. Je to špatná zpráva. Po nepříliš povedených dotacích na alternativní zdroje se státy vrhají do další náruče pohlcující peníze, přičemž efekt je značně sporný.
    Dotuje se něco, co není ustálené, kde není ukončen vývoj, natož definované standardy. Většinově používané baterie jsou založeny na lithiu, kterého je poskrovnu a jeho těžba například odpařováním vody s rozpuštěnou sloučeninou si o ekologii může nechat jen zdát. Odpařená voda se zpátky nevrací, takže se vysušuje se půda, prach se sloučeninami lithia obtěžuje a kontaminuje okolí široko daleko. Získávání lithia z horniny má známý následek v podobě hald zeminy zabírající půdu a nabízející problém kam s nimi.
    Dotuje se v situaci, kdy elektroauta jen odsouvají problémy ekologičnosti do pozadí. Nadšené zákazníky zjevně nezajímá, kde se vezme elektřina, již nacpou do svých vozítek, jimiž si hladí své ekologické ego. Jsou asi tak ekologičtí, jako lidé, kteří vozí odpadky do sousedního města nebo je vyhazují do vzdáleného lesa. Jejich životní prostředí je opečovávané, ale co se děje za humny, je netrápí.
    Vzhledem podílu alternativních zdrojů i v reálné budoucnosti je zjevné, že se zvýší nároky na výrobu elektřiny. Zejména skokově přes noc, kdy většina majitelů bude dobíjet. Spotřeba elektřiny se tudíž nijak razantně snižovat nebude, spíše půjde nahoru. A kde ji vezmeme? Naftou ušetřenou za klasický pohon budeme moci pohánět turbíny, aspoň z části. To bude opravdu báječný svět...
Prognózy v zajetí jistoty (Komentář), 13. 5.

V Lidovkách (28. 4.) objevila zpráva o americkém průzkumu, který prokázal, že ekonomičtí experti podávají horší prognózy než Bayesův výběr (všechny varianty mají stejnou pravděpodobnost). Přitom se ukázalo, že čím si byli jistější, tím se více mýlili. A tím barvitější měli zdůvodnění, nejčastěji že by se trefili, ale něco to zhatilo. Polský výzkum na bankéřích a meteorolozích potvrdil korelaci sebeuspokojení s chybnými předpověďmi.
    Kouzlem nechtěného ve stejném vydání vyšel článek krajinného ekologa J. Koželouha s vizemi/prognózami v ekologii. Zdvojnásobením recyklace ubude odpadů a nebudou se draze spalovat, pravil tento muž. Jenže přibude materiálu k recyklaci a zvýší se nároky na neméně drahé zpracování.
    Lepší organizací výroby se sníží plýtvání energií. Podle fotky je tomu dobrému muži asi třicet, takže je otázkou, kde přišel k té jalové socialistické hantýrce. Pecka nakonec: už v příštích 15 letech nastane obrat ve výrobě elektřiny, kterou „řada z nás“ bude získávat z „místní větrné turbíny vlastněné či spoluvlastněné obcí či místními podnikateli a zemědělci“. A když stát zjednoduší byrokracii, „mnoho lidí si bude vyrábět elektřinu solárními panely na vlastní střeše“.
    Z toho, co jsem psal na začátku, plyne, že se nemusíme bát – skoro nic z toho se nestane.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání