Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Pomoc (Téma), 12. 5.
Opravdu potřebuju poradit, nebo se vzteknu. Jak udělám ve W7, aby si složky pamatovaly své nastavení? To znamená velikost a umístění okna. Aby se neotvíraly na stejném místě jen s minimálním posunem, ale tam, kde jsem je umístil. A abych v nich mohl mít položky (ikony aplikací) umístěné podle sebe, ne podle vnucovaného třídění.
Novoty a výchova (Glosa), 12. 5.

Několikrát v poslední době jsem narazil na nelogický přístup rodičů k výchově dětí. Týkal se omezování přístupu k mobilům, tabletům, počítačům. Podobně jako u sledování televize vyvstal zbytečný problém, jak potomky omezit v jejich využívání a přimět je k pohybu či četbě – k tzv. ušlechtilým a hodnotným zálibám.
    Omezme se na mobil, protože dnes je to do velké míry totéž co tablet, počítač nebo televizor. S výhodou nejsnadnější přenositelnosti. Sára Saudková v jakémsi rozhovoru uvedla, že má následující metodu: po-čt vůbec, pá ano, so+ne tolik hodin, kolik stráví venku bez něj. Byla zjevně pyšná, jak to srozumitelně a jednoduše nastavila.
    Omyl. Mobil je dnes významným nástrojem komunikace (že ji často supluje, není jeho vina). Naše dítě nežije v sociálním vakuu. Jeho vrstevníci mobilují o sto šest. Pokud jim těm svým během týdne zakážeme, uvrhneme je do izolace. Opustí školu a jsou mimo společenskou komunikaci se svými vrstevníky. Nedomluví se ani na tom, že si půjdou zahrát fotbal nebo popovídat o hodnotné knize.
    Říct, že se mají/mohou domluvit ve škole, je víc než slabomyslné. „Měli jste se domluvit“, opakováno tisíckrát, domluvu nezajistí. Kromě toho se vždycky může něco změnit, protože děti nejsou pány svého času. Netuší, že se pojede za babičkou, takže fotbal nebude. Hlavně tímto přístupem de facto vychováváme společnost, na což by nepřistoupil ani don Quijote.
Hodit odpovědnost na jiné (Poznámka), 12. 5.

První autoškoly začaly po novu učit motorkáře. Ten jede sám na stroji a za ním vozidlo autoškoly s instruktorem, který ho vysílačkou navádí. Amatérsky sepsaný zákon nemyslel ani na tak jednoduchou věc, jako je označení motocyklisty (či rovnou celé dvojice). Doporučuje se při předjíždění si pořádně prohlédnout motorku před autem s označením L a při podezření, že jde o výcvik, mezi ně nevjíždět, protože tím instruktorovi i žákovi komplikujete život.
    A to už mě berou všichni čerti: poslanci zkurví zákon a na ostatních řidičích je, aby se postarali o bezpečnost jiných. Přitom je zakázáno telefonovat, chystá se zákaz kouřit a pít či jíst za jízdy, ale klidně vám hodí – zatím neformálně – na krk povinnost věnovat se činnosti, která odvádí pozornost mnohem víc.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání