Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Matematická čepice (Glosa), 11. 5.

Cermat má s čepicemi smůlu. Už jsem psal o jakési úloze, kde figurovala čepice z plechu, která měla mít dno. V Lidovkách se objevil článek O. Botlíka o jiné čepici, která je ještě zamotanější. Vlastně ani ne. Zamotané je tentokrát uvažování lidí mimo Cermat, včetně Botlíka a profesora Zlatušky.
    Úloha: papírová čepice má tvar rotačního kužele. Po straně je slepena lepicí páskou tak, že okraje papíru jsou k sobě přiložené a nepřekrývají se.Osovým řezem kužele je rovnostranný trojúhelník s délkou strany 16 cm. Kolik cm2 papíru je použito na čepici?
    Nabízené odpovědi obsahovaly čísla zahrnující jak plochu pláště kužele (čepice), tak plochu celého kužele (tedy opět včetně prokletého dna). Cermat kupodivu bral jako správnou odpověď tu, která zahrnovala jen plochu pláště kužele, což ho ctí. Jenže matematici tvrdí, že úloha není jednoznačná a za správnou odpověď považují i tu s plochou celého kužele.
    To však není jediné selhání renomovaných matematiků. Zlatuška totiž tvrdí, že slepením papíru nevznikne kužel, ale útvar na obrázku vpravo. Lepicí páska je ohebnější než papír, takže v místě slepu vznikne ostrý přechod, zatímco na opačné straně se papír kvůli tuhosti zase vyboulí.
    Přiznám se, že nechápu, jak může matematik přistoupit k matematické úloze „prakticky“. Co takoví cyklisté a auta vyjíždějící z místa A a B proti sobě? Vždyť se rozjíždějí, brzdí, zpomalují, mění jízdnou dráhu podle situace na silnici... Tam se nestaráme o fyzikální realitu?
    Pokud jde o čepici: existují různě pevné pásky a různě tuhé papíry. Hodně tuhý papír se třeba zlomí nebo ho slabá páska neudrží. Tenký papír se zase zhroutí pod silnou páskou. A jak se tam vlepilo dno, které se má taky započítat, když v zadání není o jeho vlepení ani slovo? Nemluvě o tom, že by se páska krčila... Proč se tedy neuvažuje (když už blbě) důsledně?
    Viděli páni odborníci v životě někdy čepici? Měla dno?
Neradostný průzkum (Fakta), 11. 5.

V Británii provedený průzkum ukázal malou míru sžití muslimské komunity s okolím. Manželka musí poslouchat manžela (40 %), homosexualita je nezákonná (> 50 %), je třeba zavést šáriu (25 %), islámský terorismus je nutný (4 %).
    Závěr, že multikulturalismus se neujal, odmítají odpůrci, kteří průzkumu vytýkají, že nebyl dělaný plošně neutrálně. Zaměřil – podle autorů z ryze praktických důvodů (náklady aj.) – právě na větší společenství a alespoň pětinovým zastoupením muslimů.
    Jenže to je naopak (možná nechtěné) plus. Izolovaní jedinci jsou sice upřímnější, nemusí brát ohled na to, že jsou sledovaní svými soukmenovci a asi lze opravdu uznat, že se logicky sžijí snáze s okolím. Jenže větší vliv na komunitu jako takovou, její chování navenek i dovnitř, a hlavně dohled na jedince, mají právě větší společenství.
    Takže výpověď průzkumu je dost zneklidňující.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání