Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Odbory důchodců (Glosa), 5. 5.

Netušil jsem, že existují důchodcovské „odbory“. Je tu od roku 2004 jakási Rada seniorů www.rscr.cz, která se holedbá tím, že zastupuje všechnyčeské penzisty. Připravuje dokonce jakýsi zákon, kterým získá vliv s touto sociální skupinou manipulovat za účelem prosazování zájmů. Partaje už RS nadbíhají a lezou do prdele. Logicky – je to mocná skupina půltřetího milionu voličů. Přesněji: důchodců je přes 2,8 milionů, seniorů (věk 60+) asi 2,4 milionu.
    Jen tam mimochodem do zákona propašovala ustanovení o tom, že by jí stát za každého „člena“ (jímž je každý senior/důchodce, ať je v nějakém sdružení, či ne) platil 10-30 korun (přesněji korunu až euro). Něco by šlo na režii, zbytek by RS podle uvážení přidělovala důchodcovským spolkům, v nichž je celá osmina penzistů.
    Prohlašuji, že mě rozhodně nezastupuje a budu se bránit. Už proto, že RS, podobně jako média, nerozlišuje mezi důchodci a seniory a považuje tato označení za synonyma! Z dikce jejich webu jde o důchodce (zjevně kvůli příspěvku od státu), takže senior je klamavé označení.
Kompenzace za obavy (Poznámka), 5. 5.

Desítky obcí u nás dostanou finanční kompenzaci za průzkum, který má za cíl najít vhodné úložiště pro jaderný odpad. Některé obce peníze vracejí, jiné deponují, další vyhlašují referendum. Myslím, že zrovna tady je názorně vidět, o čem by referendum nemělo rozhodovat. Jaderný odpad se netýká jen obce, není to tak, že by jí tam někdo chtěl odložit něco, co se jich netýká. Týká, i ona odebírá elektřinu z jaderných elektráren.
    Obava z jaderného zamoření je bohužel nad jiné iracionální a žádná argumentace ty, kdo jsou proti, nepřesvědčí. Na jedné straně nejsou úložiště akutně zapotřebí, skladování v elektrárnách je zatím kapacitně dostatečné (a žádné referendum proti němu se kupodivu nekoná), na druhé straně se úložiště nevybuduje za rok ani za deset.
    Stát se má ovšem postarat, aby lidé v okolí věděli, že se postará o jejich bezpečnost. Ale rozhodovat by měl jen on.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání