Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
České sebemrskačství má přece jen jeden spásný prvek. Na rozdíl od Poláků – jejichž historickým posláním je bičovat se za Evropu, nebo Rusů – kteří bičují sebe a tu a tam i nějakého souseda za spásu lidstva, se Češi většinou bičují jen tak pro legraci.
B. Kuras, spisovatel

Ohlédnutí (A týden uplynul), 11. 4.

* Podle jakési studie provedené v 70 zemích je značná korelace mezi konzumací zmrzliny a výsledky v testech PISA (čtenářská, matematická a přírodovědná gramotnost) – studie se bohužel nezabývala druhem zmrzliny... * Babská rada: Přesolený guláš napraví lžička cukru nebo medu – nenapraví, to není jako potlačit překyselení, guláš bude přesoleně sladký. * Ministryně Marksová navrhla zřídit ve firmách antistresové místnosti, kde by si lidí od stresu odpočin odpočinuli – je vidět, že ona to má nejvíc zapotřebí. * V roce 2004 měli novináři asi 54% důvěru, po deseti letech klesla na 28 % – a dobře jim tak. * Právník Altner, jenž vysoudil na ČSSD přes 333 milionů, je s oblibou zmiňován jako obviněný ze zpronevěry: jenže zatím nic takového od policie ani soudu v ruce nemá – tak vypadá objektivnost médií. * Ministr Chovanec brblá, že ČSSD má platit víc za penále než za dluh, prý to není "dobré ani mravné" – a kdo to asi zavinil? * Podle bankovních expertů není z daňového hlediska pořízení offshorové firmy nijak výhodné, protože s těmi státy nemáme žádné daňové spojení. * Podle studií jsou boháči amorálnější a asociálnější než neboháči – hezký pokus znechutit chudým bohatství. * Dcera se synem se nechtěně ocitla na titulní stránce Lidovek. *
Počasí (Editorial), 11. 4.

Pondělí. Nezbylo, s ohledem na úterní cestu do Prahy, než zajít do vinohradu a vázat révu. Je to po stříhání přebytečného porostu druhá práce ve vinohradu, nepočítám-li vynesení a likvidaci réví. Nezdá se to, ale mých 40 hlav mi trvalo dvě hodiny. Vážu ručně, vinaři na to mají rozličné pomůcky, jinak by vázali ještě na podzim. Spálil jsem taky vynesené réví, když už jsem tam byl.
    Na gruntu jsem posekal dvůr, na sekačku jsem dal sběrný koš, abych mohl trávu dát do kompostéru žížalám po zimě. Sekačka mi dělá radost, na starý benzin od podzimu chytla na první škub. Ještě jsem stačil amatérsky omladit jednu ze starých hrušní. Odborníka jsem nesehnal, resp. vytipovaný tvrdil, že to neumí. Kecá. Co s hrušní bude, těžko říct, ale dočetl jsem se, že je proti řezu odolná. Vzhledem k tomu, že rodí až na podzim a většina hrušek stejně shnije, mi menší až žádná úroda nevadí.
Úterý. Slibované počasí se dostavilo a chvíli jsem váhal, jestli nejet později nebo další den. Ale protože jsem v Kralupech nebyl skoro čtyři týdny, odjel jsem podle plánu. Ve vlaku z Brna jsem četl nějaký rakouský deník, co tam někdo nechal. Líbil se mi titulek, nikterak jen rakouský, "Dvě ženy brutálně ubodány před hypermarketem". Představil jsem si, jak by asi na čtenáře působilo "Dvě ženy něžně ubodány před hypermarketem".
    V Praze jsem chvíli váhal, jestli se neprojít, ale nakonec jsem si to nechal na další den a dobře jsem udělal. Zjistil jsem, že v podvečer hraje v Jazzdocku Franta Kop a večer v Jazz Republice Roman Pokorný, takže den bude náročný.
    Večer jsem vyměnil Růžovou zahradu za diskusní pořad V. Moravce, tentokrát na téma médií. Po půl hodině jsem to vzdal, protože jalové tlachání odborníků nešlo poslouchat, s výjimkou M. Vášáryové. Mimo jiné pravila, že dnešní novináři jsou nevzdělaní, že není výjimkou, když je musí při interview opravovat a vysvětlovat jim některá slova. Když došlo na nářek nad mladou generací, která sleduje několik aktivit současně a je roztěkaná, přepnul jsem.
    Zrovna ČT24 nabízí asi pět informací současně, schválně: na obrazovce běží obrazový doprovod, vpravo nahoře je nápis Live/Opakování, vlevo logo, vlevo dole okýnko s někým s nímž moderátor vede rozhovor, vedle něj graf, v dolní části běží dva proužky s informacemi nesouvisejícími s tím, čem je řeč. Video je ve smyčce, až na vzácné výjimky tak krátké, že se opakuje třeba pětkrát. To máme sedm zdrojů, které musíte sledovat, vyhodnotit, co je dominantní a důležité...
Středa. Auto je opravené. Problém byl někde v zapalování, jak se dalo předpokládat. Jen ho najít. Přišlo to na tři tisíce. Konečně nebudu uvázaný na místě. Akorát mě to bude stát mnohem víc. Za ten měsíc jsem kromě plynu neutratil i za další komodity, které se mi nechtělo vozit autobusem.
    Pokus svolat společnost na vínko do Růžové skončil nezdarem. Ze čtyř nadějných jsme tam byli dva, ale protože jsme měli v plánu jít na koncert od sedmi, bylo to akorát. V Jazzdocku hrál kvartet Franty Kopa, nebyl jsem na nich asi šest roků. Možná víc. Hrají ve stejné sestavě – s úsměvným Petrem Maláskem, zádumčivým Martinem Lehkým a nevraživě se šklebícím Bady Zbořilem. A hrají dobře.
Čtvrtek. Dopoledne jsem zašel na Zahradní Město na vyšetření břicha. Doktorka mě projela sonem, nenašla nic moc, akorát tučná játra a slezinu a šutr v ledvině. Bude se hodit na skalku. První lékař, který dodrží čas vyšetření. Nemusela by, čekal tam pán, co přišel dřív, ale protože jsem se dostavil včas, šel jsem já. Krásně jsem stihl vlak. Jel jsem přes Břeclav do Hodonína pro auto. Kabely k zapalování 1600, práce 1200. Milocký servisman tipoval kabely, ale pak se tak banální závady zalekl.
    Nejhorší je, když se chlap chová jako ženská. Znám několik takových případů, ale v Prostřeno jsem viděl nad jiné dobrou ukázku. Samolibý (ženy samolibě nepůsobí, protože se tak chovají normálně) chlap si honil triko až uboze. Neustále opakoval, že si musí jídlo dosolovat a dopepřit s podtextem, že je to špatně pro kuchařku. Tvrdil, že ženy neumějí vařit, ale ne v žertu – přesvědčeně a opět s tím podtextem. Jenže každou polévku bohatě zaléval maggi a výpečky se špenátem a knedlíkem jedl vidličkou! Prostě buran kulinářský i sociální.
Pátek a víkend. Předpověď počasí opět vyvolala otázku po ani ne tak spolehlivosti předpovědí, ale o jejich smyslu. Vezměte si, kolik lidí se živí tím, že na základě drahých zařízení předpovídá něco, co většinou nevyjde, přičemž se však podle toho hodně lidí řídí! Kromě bankovnictví a jiných futurooborů to nikde nefunguje a takové podnikání by skončilo záhy u soudu pro podvodné a klamavé jednání.
Takže jsem dopoledne vypral a pověsil prádlo, aby se objevila středeční předpověď v celé její kráse. Ještě v neděli večer prádlo visí a mokne... Nepolevím a nesundám ho, protože vím, že až naprší, tak uschne.
    V sobotu po poledni přijela dcera s dětmi, později večer DD. V neděli dopoledne dorazil spisovatel MS, který se spolu s mou dcerou podílel na nedělním autorském čtení na faře.
    Nedělní dopoledne bylo sice značně mokré, ale už bez deště. Autor přijel před polednem, takže na přípravu bylo času dost. Odpoledne proběhlo čtení za účasti mužského sboru, který mu dával rámec. I bez poslední zkoušky jsme se ho ujali solidně. Lidí se nakonec sešlo dost. Bohužel jsem zase natáčel video na mobil, takže bez zvuku. Nevím, proč. Rozkopal bych ten krám. Takže jen obrázek bez zvuku.
    Po čtení jsme spisovatele vzali do sklepů kamarádů v rozkvetlých Šidlenách, ale jen letmo, protože ráno hosté odjížděli a ostatní šli do práce.
Bláboly (Meditorial), 11. 4.

Kamberský z Lidovek se vypracoval na úroveň génia. Navrhovanou suchou nádrž na Berounce kritizuje za škody, které vzniknou. Nepotřebujeme ji, ale „obnovit rybníky, poldry a zaniklé malé nádrže“. Text jak z internetu. Že toto řešení má úplně jiný dopad, netuší.
    Jak může dnes někdo říct, že o nemoci ALS (amyotrofická laterální skleróza) se u nás málo mluví? A jak by (a čemu) pomohlo mluvit o ní víc? Trpí jí u nás asi 800 lidí a je to nevratné onemocnění. Co tedy tím úvodním blábolem ČT24 v úterý mínila?
    Hvězda Kamberský exceloval i v úterních Lidovkách. Uvolnění mimořádných 20 milionů pro Fond ohrožených dětí, potažmo i Klokánky velmi nejapně. Klokánek a domovy obecně nejsou nic jiného než ústavní výchova, tedy pro děti to nejhorší. Krach Klokánků by pro ně byl tudíž tím nejlepším.Je to vůl.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání