Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Alkohol, cyklista a nebezpečí (Glosa), 7. 4.

Jeden senátor chce předložit novelu silničního zákona, která by povolila malou míru alkoholu pro cyklisty na cyklostezkách a silnicích třetí třídy. V Evropě je to všelijak, jak víme, i v toleranci vůči alkoholu za volantem, takže tyto argumenty jsou jalové. Fakt, že podnapilý cyklista zaviní třetinu nehod, ostatně také, pokud neuvedeme jejich následky. (Zajímavé je, že v tolerantní Evropě zaviní podnapilí řidiči každou čtvrtou nehodu, u nás s nulovou tolerancí každou desátou!)
    Ostatně i to „zaviní“ je pro vážnou debatu nepoužitelné, protože bychom museli prokázat, že příčinou nehody byl alkohol, nikoli něco jiného. Jinými slovy: z toho, že iks % lidí mělo při nehodě v krvi alkohol, neplyne, že alkohol byl ve všech případech příčinou. Asi jako horečka není příčinou většiny onemocnění.
    Tolerance alkoholu za řídítky (jak je to s koloběžkami? a co chodec, jaká je tam statistika ohledně alkoholu a nehod?) by napravila pokřivení dané na jedné straně státní propagací cyklo- a vínostezek, na straně druhé postihem cyklistů. Diskuse budou, obávám se, také jalové. Od tupého myšlení „povolíme pivo, budou pít dvě“ po stejně tupé „Češi stejně všeho zneužijí“.
    Výjimkou je komentátor LN M. Zvěřina, který neváhal napsat, že iniciátoři z Jižní Moravy, kteří novelu podporují, „možná v dospělosti ještě nevystřízlivěli“. Typická imbecilní poznámka.
Nevyřešený případ (Poznámka), 7. 4.

Zeman prohrál soud s Peroutkovou vnučkou, ale zarputile trvá na svém. Může se nám to nelíbit, je to jeho právo. Tudy cesta odsudku nevede. Nevede však ani cestou "historika" a redaktora Lidovek P. Zídka. Ten demonstruje jednu ze Zemanových lží v této kauze na dvou citacích (LN 9. 3.). 
    Jednou vyvrací Zemanův výrok, že Peroutka napsal "Židé jsou otravou Německa" (článek Češi, Němci a židé). Zní: "Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu." Každý ať posoudí sám, jestli je výstižnější shrnutí Zemanovo, nebo Zídkovo: "... jde o dobově podmíněný pokus vysvětlit zuřivost německého nacionalismu".
    Druhá citace se týká Zemanova výroku, že podle Peroutky "Hitler je největší z Němců" (článek Dynamický život). Zídek to označuje za lež, protože Peroutka napsal "Jsa velkou postavou německých národních dějin, nemůže býti ovšem zařazen do národních dějin národů jiných". Jenže lže Zídek, neboť citace pokračuje: ";... maje již první místo ve Walhalle, nemůže býti postaven do Slavína;..." A ukázka z článku na obrázku (kliknutím zvětšíte) to dotvrzuje: "... nemají Němci nikoho, koho by ve své Walhalle (...) postavili výše". Obé tak potvrzuje první místo Hitlera, tedy Němce největšího.
    Lže a manipuluje Zídek, lžou a manipulují i jiní jeho kolegové. Současní novináři mají s ctěním profesionality a základních postulátů své profese ve většinou zásadní problémy. Ani ne problémy - nevěřím, že to nedělají úmyslně.Moc skrytá ve slově je příliš lákavá.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání