Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Nevěřím (Komentář), 6. 4.

Aféra Panama Papers je mi u prdele. Už mám dost toho, aby nějací samozvaní spravedliví, prozřevší či mesiášové tahali za nitky. Mediálně, samozřejmě. To, co nejrůznější mafie dělají, budou dělat stejně, ale tajně. Jedinou výjimkou je mafie novinářská, která po mnoha pokusech a ověření si zvolené cesty tahá za nitky veřejně.
    Základní otázka, na kterou vám nikdo neodpoví, zní: "Je automatické, aby ten, kdo koná dobro, tak konal nezištně, morálně čistě a bez sledování vlastního prospěchu?" Ani to "není" neuslyšíte. A já už po zkušenostech nevěřím tomu, že teď někdo hledá pravdu a spravedlnost. Nikoli, někdo využil mafie novinářské a potutelně si mne spokojeně ruce.
    Naše média se dušují, jak jim jde – jako vždycky – o nezávislou pravdu. Takže prakticky všichni čtenáře a diváky ujišťují, že mít offshorové firmy a konta v daňových rájích není apriori nic špatného. Ale... Pak se letmo zmíní, že kdo se takto skrývá, má k tomu obvykle dobrý důvod, a přihodí se polínko o tom, že daňová optimalizace je vlastně jen jiná forma daňového podvodu.
    Každý, kdo podává daňové přiznání, využívá odečitatelné položky, volí způsob účetnictví, uplatňování výdajů a podobně. Každý tedy optimalizuje daně, ergo kladívko podvádí. A kdo ho nepodává, určitě nějaké příjmy tají. Jenže to je jiná liga, takže podezíravost a závistivost se obrací k těm velkým. Tak velkým, že normální smrtelník nemá ani ponětí, jak se tam s penězi pracuje, o konkrétním důvodu, proč kdo kdy měl sídlo firmy, banku atd. tam a ne jinde, ani nemluvě.
    A je úplně jedno, kolik podvodníků v daňových rájích své peníze ukrývá a k jakému účelu slouží. Já prostě nevěřím, že proti špatnosti lze bojovat jinou špatností a že dnešní zbojníci bohatým berou a chudým dávají (ostatně to nedělali nikdy, to jen lidová tvořivost vzala zavděk těmi postiženými bohatými).
    Takže já z tohoto vlaku vystupuju a Panama Papers beru jako Panama Pampers.
Důvodné podezření (Glosa), 6. 4.

Zjistil jsem, že hodně lidí netuší, že nejde o samonosný terminus technicus. Ohánějí se tím, jako by stačilo někam přijít a říct „mám důvodné podezření, že...“ a policie začne konat. Netuší, že „důvodné“ znamená, že své podezření musí odůvodnit!
    Než se rozmohla móda péče o životní prostředí, řada lidí se podobně domnívala, že alternativní zdroj energie je jistý konkrétní zdroj. Alternativa není jednou z variant získávání energie, důvodné podezření není jedno z konkrétních podezření.
    Připomnělo mi to zážitek z dob, kdy se bastlilo o sto šest, zesilovače a další elektronika frčela jak o život. Na Václaváku v obchodě fronta u pultu s odpory a kondenzátory, za pultem peroxidová blondýna s nalakovanými nehty. Požadované odpory neměli. „A nějaké ekvivalenty nemáte?“ nenechal jsem se odradit. „Ekvivalenty nevedeme,“ zněla nekompromisní odpověď.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání