Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Gentleman je muž, který neuhodí ženu, aniž dříve smekne klobouk.
W. Allen

Ohlédnutí (A týden uplynul), 29. 3.

* Podle jakých parametrů stanovina EK procento, jaké má na krabičkách cigaret zabírat odstrašující „reklama“ – exaktně, nebo podle toho, jak se úředník vyspal? * Nějak si neumím představit, jak teroristé sedí popíjejíce čaj a říkají si, na co by tentokrát zaútočili – a co tak na evropské hodnoty? * Spadl mi kámen ze srdce: sebevražední atentátníci nebyli žádní „arabáci“, ale belgičtí občané. * Dočetl jsem se, že některé školy vyhlašují facebookovou soutěž o nejvtipnější video s učiteli: jsou ochotni udělat cokoli – pak se nedivme, jakou mají autoritu. * Polovina dětí se loni narodila mimo manželství – není čas na další ústavní právo? * Zajímalo by mě, jestli mají fotografové od přeživších obětí výbuchů v Belgii jejich souhlas k publikování snímků s nimi – jinak je to hyenismus. * Poslanec Chvojka, autor antibabišovského zákona, požaduje, aby podnikající ministr musel prodat majetek – tak to už je hodně za čárou. * Jsou píšťaly duší varhan nebo jejich srdcem? – toť otázka. * Přechod na letní čas vede autory novinových článků k nesmyslům typu „stále více lidí se změnou nesouhlasí“ – viděl někdo průzkum? * Migranti tlačící se do Evropy považují podle vlastních slov pomoc za povinnost, nárokují ji a remcají – no, tak to není povznášející zjištění. * V USA nebyla v roce 2010 míra obezity nikde menší než 20 %, přičemž v roce 1990 nebyla nikde větší než 15 %. * Úložiště OneDrive oznámilo snížení poskytovaného prostoru na třetinu a ruší bonus pro fotky! – důvody vysvětlující mail neuvádí. * Spisovatel sci-fi a fantasy Vl. Ríša přepíše Tolkienovu trilogii: na žádost fanoušků vypustí nudné historeálie a dodá akci a sex – netušil jsem, že Tolkien čtenářům tak vadil. * Na obranu Babiše je třeba uvést, že vila v Čapím hnízdě, kde bydlí, nebyla předmětem dotací. * V Pákistánu zabil o velikonocích sebevražedný atentátník v zábavním parku přes 70 lidí, většinou dětí – kolik místa to ve zprávách zabralo, co myslíte? * Pátek se sice stal státním svátkem, ale katolík nekatolík, obchody byly otevřené durch – nenakupuje se někde zbytečně? *
Velikonoce (Editorial), 29. 3.

Pondělí. První jarní den. Noci a rána chladné, pak popovyleze slunce a je pěkně, po poledni, kdy lezu já, se zatáhne a fouká. Nevadí, po úpravách překladu zjevně pořízeného gůglem bych šel ven i na severním pólu, byť je tam teplo.
    Gůgl nezmiňuju náhodou. Ukázalo se, že zatím co jsem ho dlouho nezkoušel, udělal pokroky. Pro zajímavost, první programy u nás vznikaly někdy na přelomu 70. a 80. let. Čeština hodně odolává kvůli flexibilitě, zatímco překlady třeba mezi angličtinou a němčinou jedou už desítky let. Jeden z programů jsem psal také, zatímco u vedlejšího terminálu sedával student jménem Jan Hajič, který pracoval na jiném systému. Úspěšnějším, byť pracnějším. Bolestí překladačů bylo zejména to, že nešly za hranici věty, takže „nechápaly“, kdo je aktivní nebo co se mění.
    Zpět ke gůglu. Ověřil jsem si, že jeho překladové kvality v případě češtiny už dosáhly takové úrovně, že dohnaly méně pokročilé. Ti sebevědomější jimi dokonce překládají titulky. Musím uznat, že jejich použití už došlo k praktické hranici. Pokud překlad upravíte, aby dával smysl, lze s ním jít ven a nechat si i zaplatit. Bohužel.
    Ukázka překladu básně od nestravitelného básníka T. S. Eliota (úpravy jen gramatické, akorát u průvanu zasáhl – „v kostele s průvanem“ se mi nezamlouvalo):
Jen v čase se může okamžik v růžové zahradě,
okamžik v altánu, na nějž bubnuje déšť,
okamžik za soumraku v kostele, kde průvan táhne,
stát vzpomínkou; obsažený v minulosti a budoucnosti.
Teprve časem podmanil se čas.
    Na poslední verš jsem mimořádně pyšný – a je zcela bez zásahu! To by básník nevymyslel.
    Z jiného soudku. V Bořeticích jsem za tramín získal 80 bodů a za směs bílou zvanou Cuvée Senátor dokonce zlatou medaili za 87 bodů!
Úterý. Stejné schéma jako už od konce ledna: dopoledne zakázka, odpoledne zahrada, náhon. Obě činnosti mají hodně společného. Nemají konce, na který toužebně čekám, abych mohl dělat něco tvořivějšího. V poledne jsem vypnul televizi, přesycen moudry moderátorky a názory hostů na atentát v Bruselu. Je to mediální komedie, kdy se lidská tragédie stává žírnou pastvou pro předstíraný soucit.
    Příjem ze zakázek bude letos slabý. Odpadl hlavní zdroj, přesněji bude silně redukovaný, takže pokud se něco neobjeví, počítám s 50-80% poklesem. Navykám si vařit pro jednoho, takže tak dvě porce. Má to výhodu, že nejím týden stejné jídlo, nepřejídám se, ušetřím. Zbývá mi sice po zaplacení „složenek“ zdánlivě dostatečných dvě stě na den, ale tam je vše. A na jídle se ušetří nejvíc.
    I když... Utratil jsem denní příděl za jogurty, byly v akci. Třicet kousků. Teď ujíždím na Jogobelle, Floriana jsem se přesytil, neberu ho ani v akci. Ještě tak Sahne nebo Pierot, samozřejmě v akci. Jogobella se znatelně chuťově změnila k lepšímu a verze s pečenými jablky je prostě neodolatelná. Samozřejmě po akcích neběhám. Napřed koupím jeden kousek a ochutnám, ale většinou když přijdu příště, už to nemají.
Středa. Marně hledám klíče od sklepa. Před týdnem v pátek jsem tam byl, brali jsme s JN vzorky do Bořetic. Od té doby jsem je neviděl. V autě nezůstaly, ač jsem o tom přesvědčený. Naštěstí mám náhradní, ale... Přece nemohly zmizet ze světa!? V bundě ani v kabátě není v kapse díra, ani v kalhotách.
    Rostou mi mozoly na mozku od úprav překladu, co dělám. Musím si projet překladače, momentálně mi tam gůgl nepasuje. Je jich určitě víc. Neodolám dalšími ukázkami překladu:
Spal takovou jednu hodinu, třeba od dvou ráno do tří.
, ... propasti se stanou nepřemostitelnými a konečně když chtějí vědci způsobit zvířatům onemocnění koronárních tepen...
Můžeme aktivity nejen zastavit, ale i zvrátit škodu.
    Předpokládám, že komentáře netřeba. A je-li třeba, netřeba.
Čtvrtek. Poskočil jsem o deset stránek za den! Venku bylo všelijak, občas poprchávalo, takže jsem raději pracoval. Až po druhé odpoledne jsem pokračoval na náhoně. Už zbývá jen jedna malá oáza náletů v levé části a znatelně větší kus v pravé a bude to. Něco už jsem spálil. Definitivně jsem vystříhal zarostlý starý drátěný plot. Ještě zhruba srovnat terén a vyhodit přitom se vynořivší plastové odpadky a můžu se tam klouzat. Z takového kousku jsem vytěžil pytel odpadu všeho druhu - samozřejmě ho netřídím!
    Růžová zahrada pokračuje v osvětě. Jedna postava přišla před časem k Alzheimerovi a zatím to šlo. Jenže když šla celá příbuzenská sešlost podruhé na večeři, nemajíce odvahu to hostiteli říct, prasklo to. Fáze, kdy on i oni vědí, je ta nejhorší. Ta další je špatná už jen pro ostatní. Tyto osvětové epizody se vymykají i režijně, jsou delší, důkladnější. Brr.
    Večer jsem si pustil film Spojenec (2009). Velice dobrý film – tak dobrý, že ho smažu, protože tak moc stojí na zápletce a ta je tak málo herecky propracovaná, že se podruhé dívat nebudu. Je dokonalý, ale vnitřní napětí se při opakování nedostaví.
Pátek a prodlouuuuuuuuuuuuuuuužený víkend. Auto pořád nejede. Diagnostika místního opraváře se nepřipojí, protože je třeba mít originální od Renaultu. Tu mají v Hodoníně, ale ta zase nefunguje se starými modely, a když ano, tak je zmatena přestavbou na plyn. Takže vymoženosti techniky jsou k ničemu a bude třeba postupovat postaru se selským fištrónem. Otázkou je, postačí-li na moderní problémy.
    DD se na příjezdu opozdila asi o 500 minut, takže jsem využil teplého odpoledne a řádil na zahradě a náhonu. Potřeboval jsem to, protože bláboly v knize, na níž pracuju, překročily mez zdravého rozumu. Považte, že jediný atom plutonia vás zabije, tak je jedovaté. Celozrnná strava je ta, která obsahuje celá zrna. Takže i mouka.
    Typickou ukázkou jalovosti webových diskusních fór je to na CFSD.cz. Víc než často co příspěvek, to atak. Páteční film Pozdravy ze spermabanky dostal 65 % a řadu komentářů. Pobavil mě člověk tvrdící, že z genetického hlediska není možné, aby hnědooký otec měl modrooké potomky. Modrý gen je sice zpravidla dominantní, ale... genetika nejsou počty pro první stupeň základní školy. Film byl kupodivu velice povedený, touha dětí znát rodiče byla podána naprosto civilně, leč emotivně.
    V sobotu jsme s kamarády L´s udělali pokus o velikonoční kulturu. Vyrazili jsme k Sudoměřicím, kde u Výklopníku měla být akce pletení pomlázek a další aktivity. Plno tam věru nebylo, asi kvůli počasí. Výklopník jak technická památka byl ke všemu zavřený, děvče za pípou nepochopilo, že pivo se roztáčí dopředu, a ne až po objednání. Nota bene když pění.
    Pak jsme učinili pokus o náhradní program. Plže v Petrově jsou pěkné, dokonce byl otevřený jeden sklep, ale tři vzorky vína většinou nepotěšily. Nápodobně Zámecké vinařství v Bzenci, které mělo provádět sklepními prostorami. Jaksi zapomněli dát ve známost, že se akce nekoná. V zámeckém parku je pěkná symbióza sloupu osvětlení a stromu, kousek dál ukázka citlivého zakomponování osvětlení do staré budovy. Ani Olin ve Vracově nebyl ve sklepě, tak jsme střízliví dorazili navečer domů.
    V noci DD už potřetí nespala kvůli bolesti zubů, takže ráno odjela do Zlína na pohotovost. Tam ji sice zachránili, ale tím padl plán jet do Moravské Nové Vsi na otevřené sklepy. Počasí bylo úžasné, škoda. Takže jsem později odpoledne vzal zavděk místním koštem, nemaje peníze ani chuť jet někam jinam. Sponzorování od JL mě zachránilo, protože jet do Kyjova, kde je bankomat, je s ohledem na integrovanou dopravy výlet na několik hodin.
    Košt byl nečekaně příjemný, protože jich bylo kolem tolik, že prostě nebylo dost lidí, aby všechny zaplnili. Využil jsem přítomnosti řady renomovaných vinařů a nechal si ochutnat klaret, který získal jen 70 bodů. Shoda panovala na tom, že sice na šampióna nemá, ale závadu taky ne a že nejmíň 80 by zasloužil.
    V neděli jsme si s kamarádem vzpomněli, že jsme si slíbili, že půjdeme na mrskačku spolu. (On si vzpomněl a já jsem to nemohl popřít.) To, co vypadalo jako záležitost do oběda se nakonec protáhlo za účasti dalších kamarádů až do večera. Dva dny jsem nic nedělal a nic se nestalo. Akorát jsem nestihl dočíst noviny a zapsat řadu dalších postřehů.
Schody (Meditorial), 29. 3.

Nevymýšlím si. V pondělních Událostech pravil reportér z Kuby něco ve smyslu, že „demonstrace a zatýkání jsou na Kubě běžné. Ještě nikdy se to však nestalo před příletem amerického prezidenta“. Pochopitelně. Za novodobé éry Kuby tam nebyl a návštěvu před 90 lety redaktor nezmínil!
    V magazínu Víkend byl před 14 dny článek o šikmých stavbách. Autor J. Pokorný o šikmých věžích psal, že pajdají nebo se potácejí, zjevně tato slova nechápe. Tamtéž utrousil vedoucí magazínu nesmysl, když líčil své zkušenosti s řemeslníky. Udělali mu první stupeň na schodišti o několik centimetrů nižší a on prý pořád zakopává. Nemůže, museli by ho udělat vyšší. Takto maximálně při cestě dolů nedošlápne...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání