Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Babiš – řekne, co nevíš (Poznámka), 24. 3.

Babiš pojal své vystoupení na mimořádné schůzi sněmovny bohužel podle očekávání. To předvedl několikrát v televizi: obvinil kde koho, vypočítával, kolik odvedl na daních a obvinil kde koho z rozkrádání.
Přiznám se, že mu nerozumím ani za mák. Přece mu nemohlo 50 milionů stát za takový problém?
    Nade vší pochybnost je jeho lhaní a zapírání. Před časem řekl, že neví, komu Čapí hnízdo patřilo, na schůzi oznámil, že dětem a bratrovi partnerky. To je ještě lepší než zapírání jména údajného investora. A proč to neřekl dřív? Protože chtěl děti ochránit – jsou mu totiž, jako každému rodiči, nade vše.
    Perličkou je Babišovo prohlášení, že má sice střet zájmů, ale že toho nezneužívá. Navíc do politiky nechtěl, ale zvolil ho!
Ty netřídíš?! (Glosa), 24. 3.

Tuto pohoršenou otázku jsem slyšel už mnohokrát. Míra pohoršení je přitom nemalá – jako kdybych propagoval ženskou obřízku. Odpovídám, pokud musím, že třídím. Eventuálně dodám "po svém".
    Považuju tento dotaz v káravé podobě za nespolečenský, nevychovaný, asi jako dotaz na výši příjmu či datu poslední soulože. Z třídění se stalo klanění se zlatému teleti a každý se ohání tím, jak chce nechat přírodu svým potomkům nezničenou. A každý je expert. Já jsem samozřejmě ten, kdo to kazí, proto to pohoršení.
    Třídím ve smyslu pravidla 80:20. Třídění totiž nespočívá, jako se laičtí znalci v tomto oboru domnívají, v tom, že daný předmět nehodím do směsného odpadu. Je třeba s ním naložit ve vší šíři. Ne jenom ho položit na stůl, kuchyňskou linku, na nádobu se směsným odpadem. Ani na přetékající nádobu pro tento druh odpadu vyhrazenou.
    Viděl jsem řadu „třídících“ domácností. Nehodlám mít doma smetiště. Ani v podobě koutu s třídicími nádobami přetékajícími odpadem, jenž se vrší na nich, kolem nich a všude možně. Směsný odpad se většinou jedno za den, dva vynese, tříděný se logicky hned tak nenaplní a v kuchyni, chodbě nebo před dveřmi bytu stojí tašky a nádoby s odpadem. Pravda tříděným, ale odpadem. A v rodině se vedou spory, kdo ho odnese do kontejnerů.
    Příroda je sice pro děti zachráněná, ale kultura žití našinců je vepsí.
    Takže třídím: velké plasty (kelímek od jogurtu ne), velký papír (papír od tlačenky ne), velké sklo (tam to je snazší, ale střepy netřídím), kus pletiva (hřebík ne), starý koberec (ponožku ne). Hlavně se však nehodlám nikomu zpovídat.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání