Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Kniha jako klip (Poznámka), 4. 3.

Nový způsob propagace knih pomocí booktraileru je jistě zajímavý, především – jak jeho propagátoři opatrně uvádějí – pro věkové rozpětí 15-25 let. Tedy děti a odrostlé děti, ti starší prominou... Vizualizace děje jistě zaujme, do hlavy se snadno dostane a stopu zanechá. Klipovitá generace si zachrochtá blahem a bude to.
    Efekt je obávám se stejný jako u filmových trailerů. Objeví se tam v podstatě to nejlepší z filmu/knihy, naláká to diváka/čtenáře a ten pak u filmu/knihy nechápe, proč ho/ji sleduje/čte.
Což tak zkusit udělat trailer pro film v podobě mikropovídky?
Ostrůvek nezávislé energie (Glosa), 4. 3.

V OVM (28. 2.) byla řeč o energetice a o soběstačnosti. Ilustrační záběry ukazovaly stavení u lesa, jehož obyvatelé neměli jedinou přípojku: ani vodu, ani plyn, ani elektřinu (na odpad nepřišla řeč). Měli studnu, střechu domu a stodoly hyzdily solární panely už svým neeuklidovským umístěním, zahradu zaplnily kubíky polen. Získanou a nespotřebovanou elektřinu uskladňovali v bateriích, pro případ výpadku měli benzinový generátor.
    Musím konstatovat, že tomu byl soběstačnost či dokonce energetický ostrůvek neříkal, o napodobování už vůbec nemluvě. Domácí pán povídal cosi o přípravě na blackout a šetření, jeho žena vysvětlovala, že chod domácnosti se řídí "energetickým" výhledem na den. Podle toho se pere, vaří, provozuje domácnost a latifundia. Děti podle všeho neměli, dříví podle všeho brali (předpokládám legálně) z blízkého lesa. Dávali najevo, jak ekologicky žijí.
    Je to příklad hodný následování?
    Vezměte si to ve velkém, třeba vesnici. Nejmíň problémů bude asi s vodou, studny to vyřeší (nebude-li extrémní sucho), ale s odpadovou bude naopak velký. Přívod elektřiny se energetickým podnikům jen pro obecní úřad, poštu a hasiče asi nevyplatí. Buď ji odpojí, nebo značně prodraží. Vodovod také nebude zapotřebí, kanalizace zůstane. Les kolem obce začne viditelně mizet... Zbude jen dobrý pocit těch, co to prosadili. Dobrý pocit zahřeje, ale jen okolí srdce.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání