Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Jednoho dne to zdaníte.
M. Faraday na otázku ministra financí, k čemu jsou jeho pokusy

Ohlédnutí (A týden uplynul), 22. 2.

* Pevné sazby za přestupky jsou chybou, protože je každý jiný, i když je stejný – například překročení rychlosti v obci: něco jiného je jet rychle v centru a na okraji, kde není živá noha. * Američtí lékaři zjistili, že kdo v mládí kouřil marihuanu, má ve středním věku horší paměť – jenže to už neví, proč. * Dánsko odmítá akceptovat u azylantů manželství, pokud je žena mladší než povolený věkový limit v zemi, a manžele nekompromisně rozdělí – a máme další humanitární problém. * Při čtení z papíru si zapamatujeme až o třetinu víc informací, než když čteme na displeji – stačí zvýšit objem e-informací a jsme na to zase dobře... * Tak zvaná živá potrava (raw) je prý zdravá proto, že obsahuje aktivní enzymy – strýček Google však tento termín nezná. * K. Roden podle všeho trpí strnulostí obličeje, protože na záběrech z nového filmu Rodinný film má stejně beznadějně zoufalý a prázdný obličej jako v posledních letech všude. * Podle statistik už pouhá nominace na Oscara v kategorii nejlepší film či herec/herečka zvýší tržby o 150-200 %, ale samotný Oscar přinese jen pět procent. * Připravená inkluze ve školách je možná pěkná věc, ale bagatelizovat odpor učitelů už tak pěkný není – chybí-li na projekt 2,5 miliardy, je něco objektivně nedomyšlené. * Anglické právo přistupuje k pachatelům s nízkým věkem podle jednoduchého pravidla: je.li někdo dost vyspělý na to, aby vědomě spáchal zločin, je i dost vyspělý, aby unesl trest. *
Jaro se blíží (Editorial), 22. 2.

Pondělí. Chtěl jsem hned ráno začít pracovat, jenže počítač se z hibernace probouzel tak pomalu a neochotně, že se v reálné době ani nepřipojil na internet. Navíc se mi Explorer "zatemnil", panely jsou černé, takže prd vidím. Potlačil jsem nutkání s notebookem švihnout o zem (buď bych rozbil dlažbu, nebo poškodil palubky – ale jedou to udělám) a šel řezat zbylé dřevo, než naběhne.
    Pak už byl čas se najíst a jet do Kyjova, kde jsem obešel dvě pojišťovny nabízející životní pojištění. Samozřejmě, stejně jako u mobilních operátorů, je problém je porovnat. Navíc po uzavření smlouvy nastane její schvalování a korekce/zamítnutí, takže je to ve hvězdách. V lékárně jsem si vyzvedl medikament a po několikáté slyšel od magister, co tam mají praxi, novinku ohledně užívání. Tentokrát mi řekla, že půlení tablety není dobrá, protože mění účinnost. To by snad doktor měl vědět, říkám. Krčení ramen – je to tam napsané, říká.
    U potahovaných a vícevrstvých tablet to zná logicky, lék se v lomu uvolňuje jinak. Ale že by to doktor nevěděl? Patří do sítě důvěryhodných a navzájem doporučovaných. Musím se ho příště zeptat.
Úterý. Prostudoval jsem leták zmíněného léku (Micardis). Děvče se mýlilo, nic o zákazu půlení tablet tam není. Celá věc se tím posouvá směrem, který se mi ani náhodou nelíbí. Leták sám je ukázkou alibismu výrobce a neschopnosti manažerů ho sepsat. Má velikost 4x A4! Je strukturovaný podle nejnovějších poznatků, ale... Pro uživatele měl začít upozorněními, která jsou roztroušena po celé ploše a nikdo to číst nebude (já dvakrát!). Například v případě operace či narkózy se má lékař upozornit. Pokud jde o užívání, je tam striktně uvedeno, že se má dbát přesně pokynů lékaře. Takže i kdyby řekl, aby při braní skákal po levé noze, busu skákat po levé noze.
    Perlička na závěr: lék má sníženou účinnost "u pacientů černošské rasy". Nejsem si jist, je-li ta formulace politicky korektní, před časem na toto téma byla jakási diskuse. Žádní potomci z Afriky, Afroameričané či dokonce nic, protože barva kůže není rozhodující. Není, akorát může hodně znamenat.
    Pozastavil jsem práce na podlahách, protože potřebuju dorovnat hranice dříví, abych je mohl efektivněji zakrýt proti dešti. Takže jsem chvíli řezal haldy silných větví a kmínků na náhonu, beztak tam leží už dva roky ve vlhku. Zbytek si nechám na později, protože podlahy musím do jara dodělat.
Středa. Mám teď dvě zakázky s úpravou překladů z angličtiny. A je vidět, jak znalost cizího jazyka je bez přiměřené (a nemalé) znalosti mateřského nedostačující. Typicky jde o stavbu vět a některé záludnosti. Angličtina si libuje ve vršení slov, která význam neupřesňují, ale rozmělňují a v nadužívání zájmen. To mnohým překladatelům (většině kvalifikovaných tříměsíčním pobytem v USA) uniká: "Sledujme naše vlastní myšlenky, jak putují naší myslí a motivují naši odhodlanost, která by nám pomohla zlepšit naši vlastní situaci, aniž bychom museli naše úsilí k naší vlastní motivaci jakkoli měnit." Perlou je "zlomil si svoji vlastní ruku".
    V úterní příloze MfD byl test čajů na obsah ovocné složky, konkrétně u mé oblíbené kombinace citron+zázvor. Nedělám si iluze, ale že nejhorší má čtyři procenta směsi a nejlepší 51 %, to mě zarazilo. V tomto případě se lišila i cena za šálek – koruna a tři. Jenže čaj s osmi procenty podílu stojí stejně jako ten s 51 %, s 25 % dokonce víc!
    Takže nebrat Jemču, Zlatý šálek, Dilmah ani Loyd a další (za šálek dáte 1,00-3,30 Kč). Nad 50 % je English Tee Shop, Lipton a Marks&Spencer s cenou za šálek 2,50-3,00 Kč. Fakt je, že balíčková cena vypadá nevlídně – 20 nebo 60 Kč je kupodivu (psychologicky) výrazně jinde než koruna či tři za hrnek.
    Počasí bylo vysoce nevlídné, odvezl jsem akorát jedno kolečko nařezaného promočeného suchého dříví, zajel do sklepa pro vrtačku a do hotelu Vinohrad pro lahve na vzorky pro košt kořalek.
Čtvrtek. Střídavě jsem pracoval doma a venku, rozmáčená zahrada moc možností nenabízela.
    Uzavřel jsem po dlouhém srovnávání životní pojištění a zdá se, že špatně. Všechno tkví v používaných termínech, které se liší a člověk si pod tím představí něco jiného. Kupříkladu "jste sledován lékařem" neznamená, jestli potíže nezanedbáváte a léčíte se, což odpovědný člověk dělá, ale jestli jste pod pravidelnou opakovanou častou péčí a vynechání může být fatální. Ne že jednou dvakrát za rok jdete na kontrolu. Tuším tady zakopaného psa: až dojde na plnění, řeknou "ale vy chodíte pravidelně jednou za rok na kontrolu prostaty, jste sledován, lhal jste a dostanete prd".
    Ordinace v Růžové zahradě má kataklyzma: doktor Suchý je na cestě přijít o kontakt s dětmi a protože mu na nich záleží, nemůže nic dělat. Klasická situace, kdy slušnost a ohledy vedou do pekel (opaky těch vlastností samozřejmě také, ale tam je to přirozené).
Pátek a víkend. Ráno jsem odvezl na vlak DD a před polednem sebe. Oba jsme jeli do Brna, DD na seminář, já na Vinex, kam se ona posléze přidala. Letošní Vinex byl ve znamení návratu do původních rozměrů, k čemuž pomáhaly kromě vína i vzorky kávy, sýrů, pečiva, ovoce, uzenin, moštů, kořalek a piva z minipivovarů. K jedněm z nejlepších vín patřily vzorky z Valtic, ze Zemanem proslavené školy. U stánku byli studenti, ale ne z těch vybraných, takže byli nad věcí.
    Z nevinných produktů musím vyzvednout konzervovaný strouhaný křen, výrobce Elko. Je to opravdu křen, žádná směska s jablky, smetanou a jiným nálevem – 95 % obsahu je křen. Ostrý jak břitva, nádherný, svěží, jako právě nastrouhaný. Balení 60 g stojí sice 30 korun, ale... Kořen křenu vás stojí výrazně víc, stejně ho nesníte většinou najednou a musíte z něj udělat nějakou pastu..
    V sobotu jsem toho měli víc. P dopoledním slunečném pobytu na zahradě jsme se odpoledne, bez oběda, vydali do Blatničky na košt "zelá". Na sto vzorků kysaného zelí doplňovala minivinotéka, něco zabijačky, zelného pečiva a zelné polévky.
    Projeli jsme asi 30 vzorků zelí každý, já jsem záhy přešel na osvědčenou metodu nebrat tmavé vzorky, protože jsou prokvašení pro mě nelahodným způsobem. Mezi světlými jsem dával přednost dlouhým proužkům. Ani tak jsem často nenarazil na něco, co moje zelné buňky neschválily. Nakonec jsem vybral jako nejlepší vzorek 61. Cestou zpátky jsme se zastavili na okraji obce u plastiky soluňských bratří.
    Ochutnali jsme i kde co jiného a skončili po půldruhé hodině totálně přecpaní. Proto jsme vynechali další jídelní akci, košt pomazánek v Bukovanech, protože večer nás čekaly zvěřinové hody ve Vlkoši. Já jsem stejně nemohl, dal jsem si jen zvěřinovou gulášovou polévku a fazolky na slanině. Bohužel byly konzervované, ne mražené, takže vypadaly nevábně. Štrůdl to naštěstí pokryl.
    Z hodů jsme odjeli do Kyjova do Pražírny na koncert The Bladderstones, bluesového tria s velmi originální interpretací bluesových standardů i vlastní tvorbou. Mj. zahráli Come together od Beatles, myslím, že by jim mohli závidět. Zaujala mě dnešní podoba kytarových "krabiček".
    V neděli dopoledne jela DD domů, vzala mě do Kyjova pro auto. Nevzal jsem si mobil, proč taky. Chyba! Na parkovišti jsem nastartoval, ale moc brzo jsem pustil klíček a motor chcípl. Nemá to rád a dává to najevo tím, že pak nechce chytit. Baterka zato asi chycená je, protože příliš brzy jsem zaslechl klesající tón otáček, neklamné znamení.
    Co teď? Mobil nemaje, musel bych "díky" integrované dopravě čekat asi půltřetí hodiny na autobus, někoho sehnat a pomocí startovacích kabelů nastartovat. Nebo jít pěšky 90 minut. Nebo si vzít zase taxík, který ovšem podražil. Ověřil jsem si, že mám startovací kabely a čekal jsem. Někdo přece musí přijet. Přijel. Na třetí pokus jsem nastartoval a s úlevou odjel.
    Odpoledne jsme měli předposlední šidlenskou degustaci, účast byla menší, vzorků taky bylo míň, atmosféra byla uvolněnější.
    Už bude jaro!
Spěch (Meditorial), 22. 2.

Žáci v jedné pražské škole šikanovali učitelku, ta se posléze zhroutila, odvezli ji do nemocnice a po nějaké době zemřela. Situace, která nemohla škole a okolí uniknout, skončila tragicky a MfD svým nedočkavým pondělním titulkem k ní mediálně přispěla: "Žáci týrali učitelku. Zemřela". Z teoreticky možné neprokázané souvislosti udělali nepochybnou.
    Následující titulek je uspěchané ukázkou prázdnoty v hlavách. Nevím, jak ho charakterizovat, pokud bych ho měl brát jen trochu vážně: "České děti nesportují. Nevědí totiž, že sport vůbec existuje". To "myslel" (pardon) titulkový editor ve čtvrtečních Lidovkách vážně?
    Nešvar používání "ale" ve obratech, které nemají s vyvracením nějakého tvrzení nic společného, doplňuje "přitom", aniž by něco doplňovalo: "Škola o šikaně věděla, protože tři žáky potrestala. Spolužáci přitom natočili video, které ukazuje chování k učitelce." Jedině, že by točili video při trestání...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání