Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Biomasa a CO2 (Glosa), 19. 2.

V poslední době často slyším o tom, že do biomasy se ukládá CO2. Dokonce se údajně připravují projekty o pěstování lesů či velkých ploch rostlin, kam se bude ukládat škodlivý a nebezpečný uhlíkový dioxid. Vtlačovat ho do podzemních dutin je sice reálné, ale primárně v tom vidím obrovský, neboť bohatě dotovaný a na strachu lidí založený kšeft.
    Jak se přišlo na tu nešťastnou biomasu pohlcující CO2? Vzpomněl jsem si na dávný blábol o v uhlí uloženém plynu, který se spalováním uvolňuje – to bylo v době tažení proti spalování organických paliv. A už jsem v obraze.
    Nýmandi a nedoukové, s nulovou znalostí přírodních zákonů a přírodních věd, udělali oslí (spíš debilní) můstek mezi fotosyntézou a CO2. Při ní rostliny a stromy, zelené plíce planety, přeměňují za pomoci slunečního svitu atmosférický kysličník uhličitý na kyslík, tedy ho vlastně pohlcují. Při spalování dřeva, uhlí a plynu – jako při každém spalování – vzniká CO2. Ergo kladívko slepičí mozečky s jediným nedovyvinutým závitem to propojily a pohlcený zlý dioxid je opět na světě.
    Nikoho nezajímá, že když do obchodu vejde běloch a vzápětí vyjde černoch, že nejde o transmutaci rasy. Při psaní tohoto článku jsem dokonce narazil na weby, a žádné blogy či zájmové stránky, kde se pohlcování a uvolňování CO2 bere jako samozřejmost.
Nekompetentní rozumbrada (Komentář), 19. 2.

Málokdy se člověk tak podiví nad článkem, jaký sepsal komentátor MfD V. Varyš (11. 2.). Už to, že list publikoval asi deset reakcí čtenářů, což je naprosto nezvyklé, ukazuje, že něco je jinak.
    Varyš zašel po letech do Semaforu a byl rozčarován úrovní sledovaného kusu a výkony herců, Suchého nevyjímaje. Proč ne, někomu se líbí, někomu ne. Ale to, co napsal, ukazuje na naprostou absenci vychování a kultivovanosti autora. To spolu s fatální neznalostí situace Semaforu v posledních letech dalo vzniknout něčemu, co ten, kdo v redakci pustil ven, musel udělat záměrně, nebo z blbosti, ale myslím, že záměrně, protože je blbec.
    Varyš začal tím, že Semafor získal na rok 2016 sedm milionů, nejvíc ze všech. Pak ve stylu Spáčilové nejapně komentoval hraný kus, aby se na konci vrátil k tomu, co mu leželo v žaludku tak, že hru ani nedodíval. Grant označil za fešácký důchod pro Suchého, prý se to povídá. Nicméně dál pokračoval, jako kdyby mu to potvrdila sama Krnáčová. Je prý otázkou, zda zásluhy Suchého jsou takové, aby "penzička" za tu dotaci stála. Už proto, že jiní dostali méně nebo nic (logika mi uniká). Rozhodně prý ten "fešácký důchod" v podobě "příležitosti k postupnému likvidování legendy jako takové" není to pravé.
    Uměleckou stránku Semaforu hodnotit nebudu, hru (Čochtan) jsem neviděl. Některé jiné ano, ale jako semaforská generace Suchému fandím. Pořád mu to myslí a pracuje tvrdě. Kdo zná podmínky fungování, ví, že aby ušetřil, dělá skoro všechno od scénáře přes veškerou výpravu po režii, a ještě hraje. na věk pořád slušně. A divadlo navíc dotuje v době čekání na grant. Letos ho konečně dostal a i to mu někdo závidí.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání