Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Postih bezdětných (Poznámka), 18. 2.

Opět se našli politici, kteří hodlají trestat lidi, co nemají děti. Jak jinak, formou daní. Kdysi s tím přišli lidovci, prý bezdětní žijí sobecky, nenaplňují rodinu a nikdo nedělá na jejich důchod. Teď se ozvala Marksová s tím, že vícečlenným rodinám poklesne sociální pojištění až na nulu, bezdětným se naopak zvedne. Pro jsou socani a samozřejmě lidovci. Proti je jen ANO.
    Politici občas uvažují jak dementi. Viz například logiku, která vedla k povinnosti restauračních zařízení nabízet aspoň jeden nealkoholický nápoj levněji než alkoholický. V duchu "logiky", že člověk mající žízeň automaticky sáhne po tom levnějším, takže si raději dá panáka nebo pivo, pokud je nealko dražší. To je mimo zdravý rozum.
    Stejně tak patrně lidi nemají děti, protože ty stojí moc peněz a je výhodnější je nemít, užívat si a cestovat. Jistě, jsou tací, ale víc je těch, kteří dítě z nejrůznějších důvodů nemají. Ano to, že si hromadně neberou děti z ústavů, není odsouzeníhodné. Ne každý si na to troufá, ne každému to vyhovuje. Nejsme cílová skupina zákonů a nařízení, ale lidé.
    Uvádí se, že 10 % mužů a 20 % žen je bezdětných. Ono se to špatně přepočítává na rodiny kvůli rozvodům a svobodným matkám, proto asi ten rozdíl. Takže žádná velká hrůza.
    Z nějakých běžely diskuse na toto téma jen ve zpravodajství televize (možná rozhlasu) a na webech. Opět si papír moc neškrtl.
Princip zásadovosti (Glosa), 18. 2.

Před časem napsal v Lidovkách jeden novinář, že svým dětem (věk neuvedl) nepořídí mobil. Proč ne, ale on napsal, že "z principiálních" důvodů. Jiné rodiče nepovolují televizi, internet, rozhlas a další vymoženosti. Důvody jsou zpravidla stejně hloupé – principiální. Nejčastěji takové, že dítě by dotyčný fenomén pořád užívalo a viděl/slyšelo, co nemá.
    Principiální důvod znamená jediné: neschopnost a neochotu rodiče dítě v tomto ohledu vychovávat. Jiní rodiče jim odpírají civilizační vymoženosti jako teplá voda, další je nutí do vegateriánství, vybírají jim víru, názory, cokoli. Možná jsou i tací, co jim zakazují číst, nevím, ale nedivil bych se.
    Jeden můj známý zakazoval dětem Simpsonovy. Prý proto, že znevažují rodinu. Kdyby řekl rovnou, že jeho důvody jsou principiální, byl by v dobré společnosti.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání