Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Každý muslim si nosí své právo – právo šaría – s sebou. Náš právní řád tak pravděpodobně nechápou a otázkou je, zda jsou schopní ho respektovat.
M. Tomášek, vedoucí katedry evropského práva PF UK

Ohlédnutí (A týden uplynul), 15. 2.

* Dožil jsem se úžasné události, kterou je objev gravitačních vln, resp. potvrzení jejich předpověděné existence – takže prostor se vlní! * Trochu mi to kazí mediální demence v podobě zneužívání slova časoprostor, ale to je jen takové epicentrum nenálady. * Podle statistik se lidé v důsledku nezdravého životu zmenšují – to nevadí, aspoň se nás víc vejde. * Vyhláška upravující/zakazující pouliční hudební vystoupení v Praze požaduje mj., aby saxofony hrály jen s dusítkem – tento prvek však hudební teorie ani praxe nezná. * Vysoké procento císařských řezů se projevuje statisticky na vyšší úmrtnosti dětí do 18 let. * Odmítání snížení věku trestné odpovědnosti za vraždy dnes nezletilých pachatelů je stejně logické jako snížit trest za vraždu nezletilých. * Na Ústecku existuje základní škola, kam rodiče vozí své děti z širokého okolí, protože se jim učitelé věnují více než jinde – akorát jde o školu pro Cikány a Romy. * Už 80 % Němců vytýká vládě, že nezvládá migrační vlnu. * Babská rada: hřebík se líp zatluče do kamenné zdi, když ho předtím namočíme na několik hodin do oleje – obzvláště podařené. *
Dřevo (Editorial), 15. 2.

Pondělí. Dopoledne ožilo připojení jednoho počítače, ale na druhý musel přijet specialista a cosi nastavit jinak. Blbé je, že jim se závada ve víkendovém logu neobjevila. Hlavně že to jede. Dokonce se počítač začal aktualizovat, takže něco s připojením být muselo.
    Jen ta aktualizace na W10: pořád se vnucuje, a protože je zahrnuta mezi ostatní aktualizace, musíte dávat sakra pozor, aby se nespustila. Nepříjemné je zejména to, že i ostatní aktualizace se dějí s informací Stahování W10, nechápu, proč. A k dovršení všeho se jednou započaté stahování aktualizace na W10 nedá zrušit. Tlačítko tam sice je, ale jako kdyby nebylo. Ani sestřelení Správcem úloh nefunguje – ze seznamu zmizí, ale potichu běží dál.
    Po vlhkém ránu se udělalo pěkně, a tak jsem vozil dřevo a skládal polínka. Práce ve sklepě jsem odložil na úterý. Po zkušenostech s topením dřevem bych poopravil své znalosti. Dřevo má plus mínus stejnou (měrnou) výhřevnost, rozdíl v získané energii (a cena) je dán v podstatě jeho hustotou.
    Rozdíl značný je ve spalování vlhkého dřeva. Nejhorší je mokré suché – tedy to, co už uschlo, ale pak leželo ve vlhku. Hoří neochotně a musí mít hodně vzduchu, aby nezhaslo. Nejlepší z praktického hlediska je bříza. Hoří výtečně a znamenitě poslouží jako katalyzátor spalování dřeva tvrdého, provlhlého, starého aj. Komfort topení je nesrovnatelný.
Úterý. Pokračoval jsem v uklízení dřeva, jen asi hodinu, protože jsem v poledne mířil do Prahy. Domlouvání vína s kamarády skončilo po vlažné reakci skoro neúspěchem, zájem měl jen jeden, ale zase byl autem. Protože bydlí v Dejvicích, domluvili jsme se na setkání U zeleného mnicha kousek od zastávky Praha-Podbaba. Po nějaké době se objevil třetí do mariáše, takže se nakonec vínko vydařilo, seděli jsme skoro do půl jedenácté.
Středa. Dopoledne mě čekala cesta přes Prahy do Horních Počernic k zubaři. Opravili mi k nepoznání od originálu dolní dvojku a jel jsem vlakem friško zpátky na Masarykovo nádraží a do Kralup. Tam jsem pobyl dvě hodiny. Zkoušel jsem se připojit k internetu přes tablet, protože UPC už je odpojené. Antivirus AVG a Outlook fungovaly, ale žádný prohlížeč ne. Nechápu to.
    Večer jsem jel zase do Prahy, do Domečku na Kampě. Tam se děje kromě sociální pomoci i kultura. Ten večer hrálo folkové trio (harmonika, housle, basa), v němž harmonikuje a zpívá folklorní kamarád PS. Prostory jsou malé, ale milé – tak pro 20 lidí. Scházejí se tam vesměs lidé známí. Hrálo se od sedmi, ale kolem desáté se ukázalo, že se bude hrát ještě dlouho. Domluvil jsem si s PS přenocování, protože to už (nás) bylo v triu pět, ještě slečna za Slovenska, a byla by škoda si nezazpívat. Končilo se o půlnoci.
Čtvrtek. Ráno bylo krušné, vstával jsem po třech hodinách spánku, skočil na bus, odjel na nádraží, přesunul se do Kralup, tam pobyl dvě hodiny a jel zase do Prahy na kontrolu. Z ní pak na vlak a spal jsem až d Brna.
    Vysvětlilo se písmeno ö v maďarštině. Jakožto samohláska je krátká a dlouhá. Na klávesnici počítače se dlouhá varianta tvoří přes Alt a nějaké číslo.
Pátek a víkend. Odpočatý jsem se vrhl na souběh dvou zakázek. Počasí bylo nevlídné, takže jsem nelitoval toho, že sedím doma. Odpoledne se udělalo pěkně, takže jsem mohl odvézt pár koleček polínek a zarovnávat pěkně hranici.
    Večer jsem zajel do sklepa, byv domluven s kamarádem na pokoštování. Bylo potřeba vyřešit nějaké zpívání. U vína se řeší všechno snáze. Nějak se to nepovedlo, takže jsme se domluvili na posezení u něj doma, což bylo s ohledem na nevlídné počasí lepší.
    Při čtení páteční přílohy MfD jsem narazil na rozhovor s hercem L. Frejem a jeho dcerou. Končil povzdechem herce nad mizernou průpravou mladých herců, zejména na jazykové a mluvené nešvary. Na konci přílohy byl minirozhovor s mladým hercem, který hraje v Národním ve hře Manon Lescaut. Zmínil, že "se alternuje" se synem Bolka Polívky. Protože jsem kousek viděl ve zprávách a hrubě se mi recitování nelíbilo, protože zpěvnost textu byla nulová, alternovat se mu neodpustím.
    Sobota byla jako přes kopírák. Dopoledne jsem dělal doma, odpoledne jsem pořezal zbytek hromady, až na větší polena, takže už jen odvézt a dvůr bude čistý. Velká polena odvezu vcelku k hranici a pořežu je příležitostně, protože se budou muset štípat. Na rok mám se dřevem pokoj.
    Večer přijala DD, dřív, než plánovala, ale stejně jsme už zůstali doma.
    V neděli dopoledne bylo příjemně, tak jsme se pustili do odklízení dřeva. Ve dvou to šlo výrazně rychleji, takže v poledne byl dvůr uklizený. Odpoledne se zatáhlo a ochladilo. Mě čekala šidlenská degustace na téma rulandská vína, DD jela domů. Využil jsem jí k tomu, aby mě odvezla, protože začalo foukat a na kole se mi nahoru jet nechtělo. Kolo jsem si odvezl sám.
    Když mě tam vezla, vzpomněla si, že je Valentýna, a tázala se, co jí dám. A co dáš ty mně? Nedal jsem se. To dává přece muž, namítla chabě. Kdepak, ten, kdo má toho druhého opravdu rád, nedal jsem se. Kupodivu ji to uspokojilo...
Kolej (Meditorial), 15. 2.

Perlou ve vyjadřování je hláška moderátora na ČT24, který v sobotu dopoledne prohlásil, že "přiotráveno bylo 15 lidí včetně pěti německých turistů". Včetně není totéž jako "z toho", takto vypadají němečtí turisté jako nadlidé.
    O moc líp na tom nebyli cestující v německých vlacích, které se srazily u Mnichova. Měli kliku, že vůbec odjeli ze stanice, protože podle středeční MfD vlaky proti sobě "jely na jedné koleji". Tady je ovšem na vině spíše rakousko-uherská němčina.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání