Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Svoboda slova (Glosa), 11. 2.

Prý se v USA šíří prevence proti zobrazování násilí, přesněji řečeno proti přístupu k tomu zobrazení. A to akademické půdě. Univerzity vytěsňují témata líčící násilí, války, rasismus, sexismus a jinými, která by mohla čtenáři způsobit újmu, z výuky, ze seznamu doporučené literatury, nebo je označují varováním. Namátkou se jedná o Velkého Gatsbyho (J. S. Fitzgerald) nebo Paní Sallowayovou (W. Woolfová) – stalo se na Rutgersově univerzitě v New Jersey.
    Studenti požadují, aby takové knihy nemuseli číst. A nejde jen o specializované semináře – ačkoli nechápu, jak si je někdo může zapsat a požadovat, aby nepojednávaly o tom, k čemu jsou. Došlo však i na jiné oblasti, jako je humor, i když z jiného důvodu. Oblíbené besedy s komiky jsou pasé, z důvodů jejich nezájmu, nikoli studentů. Říkají, že studenti se sice smějí, ale nechápou, čemu.
    Epidemie se pomalu šíří a zasáhla už i Británii. V areálu Oxfordu je socha významného britského koloniálního politika Cecila Rhodese (1853-1902). Podle aktivistických studentů je to symbol šovinismu a útlaku a požadují její odstranění. Může být, z dnešního pohledu, tenkrát byli všichni takoví. Ono to jinak ani nejde.
    Kancléř univerzity se vyjádřil v tom smyslu, že Rhodes z Oxfordu nepůjde a jít studovat jinam mohou ti, jimž se to nelíbí. Není třeba velké fantazie k závěru, že kromě sochy patrně zmizí i kancléř... Ani Jižní Afrika není tak komisní, a že by mohla, tam má politik dokonce univerzitu (*1904, 7000 studentů).
    A v Německu na Humboldtově univerzitě má jeden profesor problém kvůli tomu, že je podle levicových studentů "příliš kritický" ke komunismu. Jiný profesor se zase prý příliš zmiňuje o (dosud) významném německém konzervativním právním a politickém mysliteli C. Schmidtovi (1888-1995). Tem kritizoval liberální demokracii.
    V této souvislosti se uvažuje o zavedení bezpečných míst (safe spaces) v rámci univerzit. Něco jako tichý oddíl ve vagonech ČD. Tam by se nikdo nemusel obávat poznámek, jež by snad mohl někdo pociťovat jako nevhodné, a to s bez ohledu na obsah. Patří sem rasa, pohlaví, národnost, vzezření, intelekt... lhostejno, zda ve smyslu kritickém, zesměšňujícím či dokonce pochvalném! Prostor naplněný toliko přísně neutrálními neosobními myšlenkami.
    Všechno se vyvíjí, ani svoboda slova, nota bene akademická, nemůže ustrnout v imperiálním hávu.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání