Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Jen to ne (Vize), 29. 1.
MfD oslovila 12 odborníků, kteří se vyjádřili k vizi vývoje školství. Naštěstí jde o lidi bez vlivu, ale co když si jejich nápadů všimne nějaký politik? Dětem se má říct, ať zapomenou, co jim o škole říkali rodiče. Jinak řečeno masivní podrytí autority. Pak se jim má sdělit, že hlavní je naučit se to, co budou potřebovat. Na to zásadní – co je hlavní – samozřejmě zapomněli. Nezapomněli, děti, sami to nevědí!
Čest F. Peroutky (Poznámka), 29. 1.

Blíží se soud, který má vyřešit žalobu Peroutkovy vnučky na Zemana za jeho výroky o Peroutkově psaní o Hitlerovi ("Hitler je gentleman"). Dobrá doba pustit se na tenký led Peroutkovy bezchybnosti. Je to letitý problém: do jaké míry se má psát o postavách z našich dějin v úplnosti. Zmiňovat i jejich nectnosti, omyly, zakolísání, nebo je líčit pouze jako bělostně zářící morální vzory bez poskvrnky.
    Neumíme to. Havlovy a Dienstbierovy zálety jsou veřejnosti převážně sympatické, Klausovy naopak. F. Peroutka byl také jenom člověk a jeho mimořádnost určitě není v tom, že by prděl fialky. Přemýšliví jsou častěji náchylní nechat se lapit do tenat svého intelektu než jiní smrtelníci. Lidé, co o sobě vědí, že jsou dobří, mají i zvýšený prvek narcisismu. Tak to je, není to věcí osobní volby, ale spíše jakési nevědomé slepoty v nazírání na sebe sama.
    Peroutka sepsal mj. rozporuplný článek Dynamický život pro Přítomnost, 26. dubna 1939. Měsíc a něco po okupaci a vznik Protektorátu. Stojí za to.
    Když ho čtete, zarazí vás hned první odstavec (viz obr.). Možný výklad pro vyznění článku nabízí odstavec poslední (je v PDF zvýrazněny). Možná šlo o pokus rafinovaně pochlebovat Říši, abychom si uhájili aspoň část nezávislosti. Nepřebírat německé zkušenosti a praktiky, protože jsou pro nás, malý stát, nevhodné.
    Jenže jsou i jiné výklady a možnosti. A neměl by být problém o nich mluvit. Která je ta pravá? Proč Peroutka ten článek napsal, nevíme a ani se nedovíme. I kdyby se našlo autorovo zdůvodnění či výpovědi přátel. Peroutka možná tušil, že tímto textem si sám nijak nepomůže, v tom případě ho ten čin šlechtí. Mnoho podobných hrdinů skončilo prachbídně, jen proto, že nemohli a nesměli promluvit o pravých příčinách svých činů, jinak by je devalvovali.
    Peroutku v tomto ohledu nikdo neočistí. Na misce vah je i jeho hanlivá přezdívka Poseroutka. Zeman však zaručeně neměl v úmyslu hledat pravý obraz tohoto novináře. Prostě si něco s něčím spletl a ve své ješitnosti to nepřizná. O výsledek soudní pře nejde. Jde o to, abychom nenahrazovali kritičnost nekritičností. A naopak.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání