Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Kalašnikov (Glosa), 27. 1.

Nejnovější Zemanův úlet je uměle nafouknutý. Jestliže odpoví na dotaz ohledně sporů se Sobotkou a jak se ho zbavit, že jednou možností, jak se zbavit politika, jsou volby a druhou kalašnikov, jen člověk vztahovačný a mdlého rozumu z toho usoudí, že chce Sobotku zabít. Tak to bere i Sobotka.
    Podle mne Zeman naopak zlehčil spor, neboť nepřímo řekl, že jedinou možností jsou volby. Jinak řečeno, žádná možnost není, v demokracii se politikové kvůli sporům navzájem nezbavují, musí spolu vyjít. A hlavně nemluvil o Sobotkovi! Neřekl "zbavit se Sobotky lze jedině volbami nebo samopalem". Trvám na tom, že podobné zkratkovité uvažování je mnohem nebezpečnější než jeho jiné výroky. Může si ovšem za tu dezinterpretaci částečně sám.
    Viz věty z médií: "Po podpoře extrémismu a fašizace společnosti Zeman veřejně připouští atentát na předsedu vlády", "Zeman radil, jak se zbavit Sobotky: kalašnikov", "Sobotky se lze zbavit kalašnikovem, řekl Zeman", "Jak se zbavit Sobotky? Zeman zmínil i kalašnikov" atd.
    Zeman je problém? V tomto případě ani náhodou.
Děti, náš obraz (Poznámka), 27. 1.

Vytrhujeme z kontextu jednotlivosti našeho vzdělávacího systému, přeme se o povinnou matematiku, bagatelizujeme vzdělání založené také na osvojení si faktů, nejen na umění práce s nimi. A uniká nám podstata – že život si jde dál, ale kudy chce.
    Jeden vysokoškolský profesor si posteskl, že jeho studenti na dotaz, co jim připomínají letopočty 1948, 1968, 1989, mlčí, i na prosbu, ať aspoň něco plácnou. Že by neměli ani chytré mobily? Nebo jsou tak pasivní a líní?
    To děti z prvního stupně základní školy jsou na tom líp. Překladatelka v lidovkové rubrice Ztraceni v jazyce názorně demonstrovala jejich invenci na příslovích. Měli doplnit nakousnutá, jiná přiřadit uvedeným situacím. Dvojí měření, kopání jámy a volání do lesa prošlo celkem hladce (až na... tak se z lesa ozívá). Mezi slepými byl už zádrhel a nepomohla ani nápověda, kdo je jednooký – pirát a kyklop neobstáli. Verze "mezi slepými jedno oký kámen" se počítat nedá.
    Invenčně dopadl vrabec – je lepší než čáp na komíně či lev v kleci, i když ten to posouvá jinam. Vrána se sedající k vráně inspirovala... a dárek jí nedá, popřípadě... a ne k vrabci. U komu není shůry dáno se po vysvětlení "shůry" jeden druhák vytasil s... ten to dostal zdola.
    Na rozdíl od výše uvedených vysokoškoláků se záklaďáci aspoň nebáli si vymýšlet.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání