Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Chytrost (Poznámka), 26. 1.

V neděli jsem se chvilku díval na nejapnou soutěž Nejchytřejší Čech. Opravdu patří mezi aspekty chytrosti/inteligence vědět, kolikrát vyhrála Kvitová Wimbledon? Ani století panování Jiřího z Poděbrad tam nemá co dělat. Jak můžeme na jedné straně děti učit, že se nemají učit fakta, ale to, jak si je najdou, když nejúspěšnější v životě je nakonec ten, kdo ví, kolikátí byli bobisté na OH?
Lítačka a mýto (Glosa), 26. 1.

Nejde o přezdívku pražské primátorky (i když by zněla líp než ordinérní Krnda), ale o její nápad, resp. nápad jenž prosazuje. Je to řešení záležitosti s Kartou Pražana, která se po investicích skoro dvě miliardy ukládá po letech k ledu. Praha tiše vyvinula vlastní systém pro placení městské hromadné dopravy, a to za peníze až směšně malé.
    Jenže je se čím chlubit?
    OC nebyla nikdy jen jízdenka, měla to být univerzální karta s desítkami funkcí. Že skončila takto je výsledkem neschopnosti/nemožnosti všech vedení Prahy naplnit původní záměry. Bohužel nevíme, proč k tomu došlo a investigativci se k tomu nemají. Soudy řeší nesmysly v podobě prodlužování spolupráce, které bylo jednou možností kvůli způsobu sepsání smluv.
    Na včerejší tiskovce Krnáčová tvrdila, že investice do Opencard nejsou zmařené – co to tedy je? Když si zvolím špatný systém vytápění domu a musím nakonec pořídit jiný, protože původní nejsem schopný provozovat, stojí mě vytápění domů součet obou investic. Nová Lítačka si musí výdaje na OC nutně připsat na konto, protože na nedohodě Prahy s firmou EMS mají podíl obě strany.
    Od poloviny roku má Lítačka vzlétnout. Jsem zvědavý, jak ji Praha bude provozovat. Koncem září končí asi 200 tisíc OC, konce roku 2016 dalších 400 tisíc, mezi nimi i moje.
    A jak s tím souvisí mýto? Mýtný systém má převzít slovenská firma provozující mýto na Slovensku. Jenže Kapsch má s námi také smlouvy, před lety uzavřené a nezpochybnitelné. Dnes se někomu nemusí líbit a nelíbí, ačkoli není úplně jasné, proč. Už se ví, že za delší konec provazu tahá Kapsch, což neznamená, že je podvodník. Smlouvu uzavírají minimálně dvě strany...
    Problém je podobný jako u Opencard: know-how a míra a způsob jeho převedení. Pro provozování nestačí jen detailní popis. Aby to nedopadlo, že se mýtný systém vynášející každoročně nemalý peníz zahodí a za další miliardy, ale s opačným znaménkem, postaví nový, lepší – ve smyslu pocitu, že máme lepší. Jedno poučení už tu máme, exministr Drábek by mohl vyprávět. Jenže on je s nefungující výplatou sociálních dávek dodnes spokojený, přestože se muselo vrátit k původnímu a ze stamilionových úspor se stala miliardová vydání.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání