Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Zdravé školy (Téma), 22. 1.
Školy dostaly pokyn, že vepřové mají vařit jen čtyřikrát do měsíce, jako náhradu mají použít ryby a hovězí – a kdo to asi bude chtít platit? V této souvislosti mě napadá: nosí ještě kuchařky ze školních jídelen domů tašky plné jídla jako před 60 lety? A další otázka: jak se asi projeví zdravé jídlo ve škole na zdraví školáků, když 70 % pokrmů spořádají mimo školu? A když najíst zdravě lze potomka naučit jen do 18 měsíců, pak máme utrum?
Svědomí nerozhoduje (Glosa), 22. 1.

Rozsudek Ústavního soudu o možnosti odmítat očkování dětí z důvodů svědomí je nutno brát s rezervou. Mediálně je to jasné, ale skutečnost je jiná. Není to precedens, pokaždé se osvícený rodič musí domoci úlevy soudní cestou. Scestný je pohled jakéhosi novináře, že odmítačů je jen několik jedinců, takže se zabýváme drobnostmi. Možnosti odmítat paušálně by zajisté využilo mnohem více lidí.
    Zajímavé je, že v Německu je očkování dobrovolné, přitom proočkovanost je jako u nás. Na vyšší inteligenci či disciplinovanost bych příliš nesázel. Tip na příčinu nemám, nic mě nenapadá. Medicína je pro laiky všude na světě stejně intuitivní, přístup iracionální.
    Při vší úctě k Ústavnímu soudu je jeho rozhodnutí kocourkovské, odtržené od života. Jak souvisí svědomí rodiče s faktem, že může ohrozit dítě? Vezme si na svědomí i tom, když v důsledku neočkování onemocní? Svědomí není dobrý důvod. Je to prchavý prvek s nejistou hodnotou.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání