Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Vývoj (Téma), 20. 1.
Před sto lety umělo v USA číst a psát 80 % obyvatel, vysokou školu absolvovalo šest procent. U nás mělo v roce 1950 u nás maturitu jen pět procent a vysokoškolské vzdělání dokonce jen jedno procento. V roce 1991 bylo na maturitních oborech 40 % žáků, dnes 70 %. Naštěstí vývoj a pokrok jdou svými cestami...
Umění versus technika (Glosa), 20. 1.

Okolo digitalizace filmů se rozhořel spor. Už před časem si např. J. Menzel stěžoval a jeho výtky rozhodně nešlo odbýt. Projasnění obrazu například způsobuje, že se postava téměř ukrytá ve stínu zjeví v polostínu, což evidentně může měnit záměr režiséra a vyznění scény.
    Teď se k němu přidali další a žádají odvolání ředitele filmového archivu za digitalizaci zodpovědného. Původně bych tady udělal poznámku, že podobné výzvy zavírají dveře k nalezení východiska, protože někomu něco nařizují.
    Jenže pak promluvil ředitel a bylo všechno jinak. Jeho výtka, že naši tvůrci požadují zbytečnou kvalitu rozlišení, je důkazem nekompetentnosti. Za pár let se podle všeho bude používat rozlišení větší než dnes marnotratně požadované.
    Další výrok je ovšem už žalovatelný: ředitel de facto zpochybnil oprávněnost požadavku na to, aby tvůrce byl nějakým způsobem u digitalizace přítomen právě kvůli tomu, aby byla dispozici informace o jeho záměrech. Podle pana ředitele sice režisér před lety sice mohl mít nějaké představy o výsledku, ale jak ty dopadly, nevíme. Takže jediný, kdo to ví, je on.
    Tím moje velkorysost končí a požadavek na odvolání podporuju. Tomu člověku chybí to, co digitalizace jako druh restaurování, vyžaduje: pokora. On tady není od toho, aby něco vylepšoval, ale v maximální míře citlivě obnovil. Úředník s přístupem pojišťovacího agenta na takovém místě nemá co dělat.
    Je to smutné, když lidé významu/přínosu jako V. Jasný, režisér Rodáků, podpis udělí, a pak odvolá s tím, že si to pořádně nepřečetl. Co by mu na to řekl František?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání