Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Záhada Jana Masaryka (Glosa), 15. 1.

O smrti poválečného ministra, který ne vlastní vinou zapadl do smrtícího soukolí po vítězství komunistů, se spekuluje od počátku. Zjevně v tom byl svým způsobem namočen kdekdo, myslím v událostech po tragédii. Hodilo se to kdekomu.
    Pozoruhodné není to, že přesně nevíme, co se stalo, ale že selhávají, i po těch letech, nejrůznější metody včetně forenzní biomechaniky. Jestliže přijmeme teorii spiknutí, nevíme vlastně skoro nic, ani to, jestli s tělem nebylo po smrti hýbáno. Dnes by se to poznalo podle skvrn od krve. Dejme tedy za pravdě fotce z místa.
    Masaryk leží téměř kolmo na hranu budovy necelé tři metry (2,91) od ní. To podle znalců znamená, že nespadl sám. V tom případě by prý dopadl blíž. Nedopátral jsem se žádné statistiky v tomto ohledu, jen mám vážné pochyby, že člověk strčený dopadne výrazně dál než nestrčený. Známe zvyklosti sebevrahů? Z filmů, nanejvýš. Elegantní poslední vět, kristovské rozpažení a pád nazad...
    Říkáme skočil, ale co vlastně sebevrah udělá? Jde napřed hlava, tělo, nohy? Volně přepadne do prostoru, vykročí, lehce se odrazí? Tipuju to poslední. I při skoku z můstku do vody se bázlivec trošku odrazí, máme to v genech. Masaryk byl tělnatý, takže strčení by evidentně žádný efekt nemělo. Posun ve vodorovném směru je nutný, protože při velké váze padá předmět prakticky ihned dolů.
    Navíc se strkaný člověk brání. A hodit ho při jeho váze? Nevím, kolik bylo na římse okna místa pro dva nebo více pomocníků, aby ho mohli rozhoupat a hodit. Také ho mohli vynést na střechu.
    Otázkou je taky poloha těla po dopadu. Leží pěkně na placato, což vůbec není samozřejmé. Při hození není vyloučena rotace, ostatně ani při skoku. Kdo skákal z větší výšky (samozřejmě do vody, pro potěšení nebo kvůli blbé sázce), ví, jak obtížné může být udržení těla v požadované poloze.
    Přece jen jsem si vygůglil obrázky sebevrahů. U zdí domů se nacházejí akorát tak pomníčky, ale mrtvoly ležely dost daleko na to, aby i Masaryk mohl skočit sám.
    Mediální dovětek: MfD "získala jako první" zápisky Masarykova tajemníka J. Smutného z amerického archivu týkající se sebevraždy, resp. toho, že to nebyla sebevražda (9. 1. 2016). Na celé straně není nic, co by cokoli dokazovalo. Podivovat se, že skočil z okna, před nímž byla lavice. To je prý obtížnější než vylézt na parapet přímo. S ohledem na Masarykovu nadváhu je pravdou pravým opak: lavice by mu to usnadnila. Takže jsme zase na začátku.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání