Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Schránka, to není taková obyčejná věc (Glosa), 14. 1.

    Nabourání schránky premiéra Sobotky plní mediální stránky řadou nesmyslů.
  • Prý za to mohou bezpečnostní složky.
  • Prý stačí kliknout na Zapomenuté heslo a odpovědět na datum narození matky a její jméno za svobodna.
  • Prý používal veřejný mail.
  • Prý měl slabé heslo.
  • Prý byl někde v kavárně a zůstal přihlášený.
  • Prý někdo vzdáleně odposlouchal jeho heslo.
  • Prý mu někdo poslal virus.
    Je změť pravdy a nesmyslů, bohužel ty smysly zůstávají stranou. Poslední dvě možnosti jsou reálné. Tři před nimi jsou možné, ale plně na odpovědnosti Sobotky.
    Mohl být stokrát zabezpečený a poučený, ale jako lidský faktor by opět zvítězil. To platí i k výhradě používání veřejného mailu.
    Pravdu se nedovíme nikdy, protože se nehodí přiznat, že selhal Sobotka. Nebyl by zdaleka sám.
    Úplný nesmysl je medializovaná možnost získat heslo volbou Zaslat zapomenuté heslo. To se samozřejmě pošle na adresu (adresy) zadanou při registraci, takže to je k ničemu. Kontrolních otázek je několik na vývěr, nikoli jenom jedna. Někdy si ji dokonce můžete sami definovat., nebo nemusíte použít. Existují další možnosti jako poslat heslo esemeskou na mobil, ale ta také přijde majiteli účtu.
    Posedlost matkou je prostě nepochopitelná a nesmyslná. Jen ukazuje kvalitu novinářů. A jejich lidskou slabostí hrabat se někomu v soukromí pod záminkou hledání "pravdy". Nevěřím lidem, kteří se pasují do role spravedlivých, a když to dělají novináři, "svědomí" národa, jsem obezřelý dvojnásobně.
    Druhý aspekt je otázka freemailů. Už jsem se kdysi pozastavoval nad tím, že u nás v této oblasti není podnik typu Česká pošta, tedy oficiální autorita. Přitom mailem chodí zásilky obsahově nesrovnatelně kritičtější. Jen weby a maily obcí – každý pes, jiná ves.
    Doručení mailu přitom není nijak právně upraveno. Nedostanete, máte smůlu. Když skončí freemailový poskytovatel, rád se schránek ujme někdo jiný. Když firma, jste v háji, pokud jste žili v domnění, že tam jste nafurt.
    Nedávná historka. Objednal jsem si večer přes eshop Českých drah jízdenky a zaplatil je. Potvrzovací mail nedorazil ani ráno. Eshop dělal zřejmě nějaký mlaďoch, protože v historii nákupů tato aktivita nebyla. Z karty mi nic neubylo, protože vyspělé bankovnictví přes noc dosud nejede! Hotlajna ČD mi poslala potvrzení opakovaně, v outlooku pořád nic. V propojeném Seznamu také nic. Až pohled do jeho spamu ukázal příčinu: bylo to tam.
    Po asi 15 letech, co provozuju eshop ČD, se z ničeho nic mail se stejnou adresou dostane do spamu...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání