Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Adopce a právo (Glosa), 8. 1.

Během jedné bezesné noci jsem zkoušel najít v překanalizované televizi něco neškodného. Marně, jen nekonečné reprízy reprízovaných repríz seriálů, které člověk může bez újmy na zdraví zhlédnout toliko v kómatu.
    Na ČT24 šel jakýsi dokument o slepeckém páru snažícím se marně o adopci. Kvůli diskriminaci se hodlají obrátit na Ústavní soud. Je pravdou, že úředníci s nimi nejednají vstřícně. Nikoli ve smyslu vyhovění žádosti, ale ve smyslu jejího posuzování. Nikdo si je nepozval, lékařský posudek i další byly učiněny na dálku jen na základě papírů. Tady stát dělá zbytečnou a hloupou chybu, akorát že to nikdo z byrokratů nechápe.
    Muži bylo asi 45-50, ženě tak 35. Měla tiky – kývací a mrkací. To jistě není na závadu, rodiče bývají všelijací. Myslím si sice, že je něco jiného, když si dítě na ně zvyká od narození a když se v takové rodině má objevit, ale to nechci posuzovat jako meritum problému. Zmínit to však v případě adopce musím.
    Adopce je zásah do života nových rodičů i dítěte. Tím se liší od dítěte vlastního. Předesílám, že z věcného hlediska nevidím rozdíl mezi posouzením rodičů s ohledem na žádanou adopci a tím, mít vlastní dítě. To se bere jaksi automaticky. Nikdo neposuzuje, jestli páry vůbec mají otěhotnět, jestli jsou schopné dítě odpovědně a správně vychovat.
    Jenže pokud je systém nastavený tak, že dítě do rukou rodičů svěřuje stát, a tím se adopce liší, je přirozené, že musí s ohledem na zákony mít nastavena pravidla a vyžadovat jejich dodržování. Rovnou říkám, že spravedlivá a objektivní pravidla neexistují.
    V případě zmíněného slepeckého páru byl v pozadí jejich handicap. Je sice pravda, že lidem s handicapem, ani mnohem zásadnějším, nikdo početí a plození nezakazuje a děti neodebírá, ale... Při posuzování je bohužel situace jiná a zavírat očí před slepotou nelze. I neúředník si uvědomí, kolikrát jen zabrání ohrožení zdraví či života dítěte tím, že vidí, co dělá a co mu hrozí. Na druhé straně nevím, že by úrazovost u dětí slepců byla větší, popřípadě výrazně větší. Ale posuzovat bych to nechtěl.
    Posudek je právní akt, jímž stát garantuje, že dítě se dostane do prostředí, kde nebude ohroženo. A i když je to se zákonnou odpovědností všelijaké, může se stát, že v případě problémů se bude soudně posuzovat, jestli rozhodnutí bylo správné. Tak to prostě je.
    V uvedeném případě byl ještě jeden aspekt. Bezúhonnost žadatelů. Muž měl záznam, byl odsouzený za násilí vůči jiné osobě. Bylo to zřejmě z doby, kdy ještě viděl; prý bránil svou sestru, už nevím, o co přesně šlo. Jenže jsme na půdě pravidel a úředník si může stokrát vyslechnout, jak to podle něj bylo, pro něj je směrodatný ten škraloup. Smí ho ignorovat?
    Jak skončí případ slepých manželů? Nelíbí se mi příliš naražení kauzy na diskriminaci. Ta je dnes zneužívaná horem dolem. Život není spravedlivý, jak ostatně ukazuje jejich postižení. Jiní, jinak "zdraví" lidé také nemohou mít děti a jsou na tom v rukou státní mašinérie stejně. Akorát jsou diskriminovaní tím, že nemají handicap, takže ho nemůžou použit jako argument pro diskriminaci.
KK je dobrá (Poznámka), 8. 1.

Modelka Karolína Kurková dala synovi stejné příjmení jako je její. Ano, v ženském tvaru. Její potomek se jmenuje Noah Lee Drury-Kurkova. Jsem odpůrce genderově lingvistického rovnostářství i vyváženosti – genderová rovnost je něco jiného, pozor na to.
    Genderbaby se poserou, protože Kůrková upřednostnila svoje ponižující, maskulinními prasaty vnucené příjmení. Je na svoje jméno hrdá, a tak to má být. Jen aby se synek pak neoženil v Česku a jeho žena neměla genderové sklony. Mohla by se jmenovat třeba Drudy-Kurkova-Orálek.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání