Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Zrušit! (Problém), 6. 1.
Poslanec KDU P. Svoboda se v pondělích Lidovkách řečnicky ptal, proč kvůli nefunkčním státům v EU řešíme existenci Unie, nikoli existenci oněch států. Překvapuje mě. Unii zrušit její členové mohou, ale ty státy jaksi ne. Trochu mě takový politik děsí.
Výklad světí (Glosa), 6. 1.

Pátral jsem po exaktních podkladech pro klimatické odhady a tvrzení a žasl jsem nad volností v nakládání s nimi. Z výchozích čísel (ohledně koncentrace CO2) na řadu desetinných míst se vybatolí závěr, že teplota atmosféry stoupne 2 až 4,6 stupně. Co to je??? To je vědecké? Jednak je model založený pouze na objemu CO2, jednak je výsledek v řádu stovek procent.
    Podobně je na tom vzrůst mořské hladiny: při oteplení o 1,1 stupně se očekává vzdutí o 0,7 až 4,2 metru! To je opravdu exaktní a vědecké. Opět máme přesný vstup (na jednu desetinu), ale výstup až o 600 % větší.
    Řada vědců si ostatně stěžuje, že jsou tlačeni k tomu, aby nákladově či účinnostně problematická opatření bagatelizovali, potlačovali, nezmiňovali. Hit poslední doby, ukládání přebytečného CO2, je 2-3x dražší než podle oficiálního klimatického panelu. A pěstování rostlin, které ho mají pohlcovat, by vyžadovalo skoro zdvojnásobení dávek dusíkatých hnojiv.
Valorizace důchodů (Poznámka), 6. 1.

Nějak mi uniklo, že vláda podrazila důchodce. Když ta Nečasova zastavila procentní zvyšování, bral jsem to jako nutné zlo. Prostě to tak muselo – asi – být. Pak Sobotkova s velkou slávou valorizovala důchody kompletně. Jenže teď zírám na nový výměr a vidím neskutečnou sumu plus 40 korun!
    Nevšiml jsem si, že by ekonomika měla problémy. Prý za malé, co malé – směšné, přidání může nízká inflace. Ošetřuje to dokonce nějaký zákon. Avizované jednorázové přidání v únoru představuje stovku měsíčně, což dohromady, pokud další rok bude v pořádku, je tak polovina toho, co by mělo být.
    S ohledem na to, že zvýšení má 100% zohlednit růst cen a přidat třetinu růstu reálných mezd, jeví se mi to jako spor dvou zákonů či nařízení. Jen jednou byla procentní valorizace zrušená, a to v roce 2008. Od roku 2012 dosahuje max. 1,6 % a je nejnižší nenulová od roku 1990. A to včetně roku 2015, kdy bylo zvýšení mimořádné kvůli předchozím dvěma rokům bez valorizace. Druhá nejnižší byla 2,5 % v roce 2004.
    Ještěže jde o problém, kterým si nemusím lámat hlavu. A vláda taky ne. Důchodci nemohou efektivně stávkovat. Nemají žádnou páku.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání