Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Náhody (Téma), 11. 1.
Oni tomu chudákovi Čunkovi fakt nedají pokoj. Několikrát se sešli nejvyšší zástupci politiků a soudců a bavili se o něm. Pokaždé náhodou, například exministr Němec si koupil nové auto a jel se projet. V Brně zavolal místopředsedovi Nejvyššího soudu Kučerovi a zajeli do Ostravy za krajskou státní zástupkyní Andělovou. A jen náhodou se bavili o Čunkovi...
Nejsou lidi (Poznámka), 11. 1.

Pražské Dopravní podniky objevily nechtě zajímavou skutečnost. Každoroční fronty na kupony opět nezvládaly, vymlouvajíce se na cokoli. Aby si pokladní před 100metrovou frontou vzala hodinovou pauzu na oběd není normální, ale není to vina jen její.
    Nejsou prý lidi. Sehnat mladého člověka s maturitou, který by uměl aspoň jeden světový jazyk, zvládl obsluhu počítače a byl bezúhonný je "neskutečně těžké". Zřejmě žiju v jiném vesmíru než Dopravní podniky. Tam, když už je někdo mladý a má maturitu, tak neumí jazyk a není bezúhonný, je-li čistý, nemá maturitu a neumí na počítači, má-li maturitu a umí na počítači, nedomluví se nebo není mladý... Další kombinace nechám na perfekcionistech.
    DPP by vůbec potřebovaly provětrat. Varovné hlášení o kapsářích je pouze česky proto, že v angličtině ho vyplodit trvá déle. Pak se bude testovat a když se osvědčí, zkusí DPP i jiné jazyky. Jestli dopadne jako jiné cizojazyčné hlášky včetně dopravních pokynů, nebude ho třeba. Kdo byl v cizině, ví, že úřední jazyk například u němčiny je úplně jiný jazyk. Naše pokyny jsou pouze přeložené, nikoli převedené, a platí to i pro angličtinu. Pak se nedivme, že se jim cizinci v lepším případě smějí.
O čem to je? (Poznámka), 11. 1.

Mnoho lidí odsuzuje frázi "je to o tom". Tuhle jsem četl, že s předložkou "o" se pojí přirozeně jen vazby "o Budulínkovi" a podobně. To je samozřejmě zjednodušení, které rádi přijímají ti, co se vzdělávají ve všem pouze na základě médií.
    Co tahle fráze "o tom se nemluví", "nevíš o tom?" a podobně. Pokud budeme časovat výraz "být to", dostaneme samé spisovné: být bez toho, být tomu (rád), být to (či ono), být s tím - tak proč se tak nelíbí "být o tom"?
    Nevím, jak kdo, ale v době předotomanové jsme se běžně ptali ""o čem to je?" - šlo o knížku, film, divadlo... I L. Vaculík, nestor, doyen a guru "čistého" vyjadřování napsal před časem v Posledním slově,  že "některé dávno přečtené knihy jsou o něčem jiném, než byly tenkrát".
    Všimněte si, že nejvíc se do jazykové čistoty montují ti, co ani nepíší, ani se jazyku nijak nevěnují. Hýří jazykovými hříčkami pocházejícími ze stoletých kalendářů, ohánějí se Čapkem, kterého nečetli, ovládají několik výjimek, ale řádné pravidlo. Pravidla českého pravopisu neotevřeli nikdy v životě. Zapomněli, pokud to někdy věděli, že jazyk především vyjadřuje postoj mluvčího, že jinak se mluví v oblasti práva, jinak v oblasti logiky a matematiky, jinak v medicíně aj.
    Nemám na mysli pouze slova a jejich význam, ale kompletně vyjadřování. Tito lidé nikdy nepochopí, že slovo "nejoptimálnější" vůbec není nesmyslné - pokud tedy nejsme zrovna na půdě teorie optimalizace. Zrovna v běžném životě volíme často tu nejlepší z nejlepších variant. Dovolená v Turecku je nejlevnější, v Řecku nejzajímavější, v Rakousku nejpestřejší, na Slovensku nejbližší... a pak zvolíme jednu z nich, která nelépe naplňuje naše okamžitá očekávání. Z množiny optimálních variant vybereme tu nejlepší, nejoptimálnější.
    Čeština není zkostnatělá, stejně jako většina jazyků, které nejsou mrtvé. Rizikem toho je, že vznikají vazby a novotvary. A že někdo si je oblíbí tak, že je nadužívá či dokonce prosazuje jako pokrokové. Jenže o tom to není...
Nemohou si vybrat (Krajánek), 11. 1.

Čech, kterého osud zavál za oceán, kde už dlouhá léta pracuje jako imunolog v Louisvillu (Kentucky), rád cestuje a pije koňak.
Nějak tomu nerozumím – nedávný průzkum provedený mezi Američankami ukázal, že téměř polovina by raději zhubla 10 kilo, než žila do sta let. Dalších 23 procent prohlásilo, že by klidně šlo na týden do vězení, kdyby to mělo znamenat dosáhnout ideální váhu.
    Je to stejných 23 procent dotázaných žen, které tvrdí, že si před stoupnutím na váhu oholí hlavu? Plných 85 procent potom souhlasilo s tím, že jim naroste šestý prst, jen když to bude znamenat dosažení optimální váhy.
    Dobře, dejme domu, že až sem to může mít nějakou logiku. Stejné ženy ale odpověděly na otázku, jestli by raději měly postavu štíhle Keiry Knightley než tlusté Queen Latifah, v poměru 50:50. A 76 procent z nich přiznalo, že budou radši, když jim známí budou říkat „přátelský tlusťoch“ než „hubená mrcha“.
    A tak s tím počtem nějak nevím. Asi měli ti Bulhaři pravdu, když říkali, že do žen a do melounů člověk nevidí.
Václav Větvička, vaclav.vetvicka@louisville.edu
Zase Japonsko 43 (Cestopis), 11. 1.

Všechno v našich zprávách z Japonska je nestatistické, neporovnáváme všechno možné k dosažení ideálního a vyváženého obrazu. To, co budete číst, je jen to, jak to vnímáme my a naši známí.
15. 11. 2007
    Právě hlásili v rádiu, že Japonsko si vytvoří výzvědnou službu, nebo aspoň něco, co bude hrát roli vnitřní rozvědky. Je tu špionů jako máku a jejich aktivity nejsou vlastně trestatelné. Taky kluci z I. Znají všechny své kolegy, které znám z Prahy, a i tady mám vytipováno, kdo tu dělá vědu a kdo „svou práci“ a dohled nad krajany.
    Ochladilo se, v noci je 5 °C - 8 °C, ve dne 15 °C. Stromy se začnou červenat najednou (javory), když je 3 noci po sobě pod 6 °C. Právě se to odpálilo. Dozrávají jabka, pomeranče a mandarinky (větší dávka než během roku).
    Právě jsem koupil bentó s bílým moči plněným hnědou bobovou náplní (5 ks), každé zabalené ve velikém zeleném dubovém listu. Na etiketě je „kašiwamoči“, a to moči z toho listu natáhlo tu vůni a chuť. Cena za 5 kusů bentó 177 Y (33 kč).
    Je to EKO EKO! P mi řek, že Japonci byli 1000 let vegetariáni, teď mají maso úplně ve všem a bezmasá jídla moc lehce koupit nejde. Třeba zrovna kašiwamoči.
Ivo + Petra Opršalovi, ivo@seismo.ifg.ethz.ch
Vymývání mozků Švejcarem (Komentář), 11. 1.

Muž nacházející se v krizi středního věku, neochotný smířit se s typicky českým pojetím svobody, řeší svou potřebu vyjádřit se k dění kolem sebe rejpavým psaním a pošťuchováním.
Čím déle se mi snaží Paroubek jak medvědář vnutit nového fantastického prezidenta pana Švejnara, tím více mi přijde, že je cosi shnilého ve státě našem. Vždycky jsem předpokládal, že prezidentství je práce na plný úvazek, pro danou zemi a její občany. Co však předvádí pan Švejnar, je pro mě naprosto neuvěřitelné.
    Má dvě občanství, což není pouze administrativní problém, ale také morální, neboť se k něčemu zavázal a to „něco“ je definováno v rámci amerického občanství docela tvrdě. Teď se chce zavázat na straně naší, což logicky vylučuje závazek jinde. U kandidáta na prezidenta bych očekával, že si tohle rozhodne a vyřeší předem, ne až podle toho, jak všechno dopadne. Překvapilo mě rovněž, jak napadá našeho stávajícího prezidenta. Byť má za sebou pan Klaus řadu chyb, nelze mu upřít názorovou pevnost a kontinuálnost, navíc mi jeho přístup k funkci prezidenta přijde správný, byť je to třeba jen můj názor.
    Poslední zpráva už není ani tak vtipná, jako absurdní. Pan kandidát na prezidenta odlétl na vánoční svátky domů. To samozřejmě chápu. Co ovšem nechápu, proč se cpe na místo prezidenta země, kterou evidentně za domov nepovažuje. A to se již raději vůbec nezmiňuji o jeho oficiální snaze vtáhnout komunisty do hry.
    V denním tisku a internetových vydáních čehokoliv vidím každý den vyzdvihování kandidáta Švejnara, nekonečné „kladné“ rozhovory o ničem, zároveň jsou tamtéž k mání negativní texty na kandidáta Klause. Je jasné, že tuhle mediální masáž pan Švejnar ze svého neplatí, to by zcela evidentně přesáhlo jeho možnosti.
    Tedy: Kdo je v pozadí? Chceme takového prezidenta?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2007: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání