Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
VGG - pro ty pomalejší (Pozvánka), 15. 12.
RR mi včera napsal SMS, kdy prý že bude letošní VGG - že se ho ptají známí. Odpověděl jsem mu, že on i jeho známí najdou informaci na GD (ÚT 12. 12.) a NP (ST 13. 12.). Kdyby ji nenašli, tak VGG1 je v NE 17, 12. v 16.00, VGG2 je ve ST 20. 12.
G
Přerozdělovaný výběr (IT), 15. 12.

V těchto dnech rozčeřila poklidné mediální vody zpráva o zvýšení poplatků odváděných z prodeje nosičů potenciálně použitelných pro kopírování, ať textů, zvuku, filmů aj. Kdosi kdesi kdysi přišel na to, že prodejem kopírek, tiskáren, nenahraných kazet, CD, DVD aj. jsou poškozováni autoři. Jejich tvorba je dána v plen těm, kdo si neváží duševní práce jiných a kopírováním jejich autorských děl je připravují o zaslouženou odměnu.
    Například poplatek u nosičů DVD±R se zvýšil více než trojnásobně a v průměru již přesahuje 15 % dovozní ceny nenahraných médií. Vzhledem k tomu, že podstatná část DVD médií se prodává v balení po 10 až 50 kusech, musí koncový zákazník počítat se zdražením v desítkách Kč.
    V praxi to vypadá tak, že z každé zmíněné komodity podle úředníky sestavených tabulek jde nějaký peníz kamsi. To "kamsi" obhospodařují různé agentury zastupující konkrétní autory, popřípadě tzv. kolektivní správci, kteří zastupují všechny.  Každý jistě zaznamenal slavné historky, kterak na jarmarku obcházejí mezi stánky kontroloři a jak zaslechnou někoho hrát a zpívat, hned po něm chtějí výpalné. Zvláště povedená byla taškařice s uvítáním prezidenta Klause před časem - dětičky jedné školy mu secvičily a předvedly nějakou píseň a škola dostala výměr, kolik že má zaplatit za autorská práva.
    Absurdita celé této pseudoochrany je dána zejména tím, jak to s oněmi "odměnami příslušejících nositelům práv chráněných autorským zákonem v souvislosti s rozmnožováním předmětů ochrany pro osobní potřebu" je. Různí správcové typu OSA pilně sbírají penízky, které posléze, zajisté spravedlivě, rozdělují. Kdysi jsem se zajímal u několika správců a agentur o rozdělovací klíč - přirozeně marně. Neřeknou. Můžeme jen tušit, podle různých indicií, jak to je. Když někdo napíše hit, dostává míň, protože hranost to vyváží. Když napíšete symfonickou dodekafonní báseň, kterou vám zahrají kamarádi nebo sponzorovaný orchestr jednou v životě, protože pro samou uměleckost to nevydrží poslouchat ani snobští kritici, dostanete hodně. Zkrátka všem se měří stejně. Hlavně všem bez ohledu, jsou-li zastupovaní nebo ne. Vybírá se totiž i za ty "neorganizované", ale peníze jdou na konta jen těch organizovaných.
    Myslím, že je na čase, abych se také přitočil ke korýtku. Vyšlo mi šest knížek, to by bylo, aby mi z toho něco nekáplo.
Reklamní jazyk (Poznámka), 15. 12.

Mám averzi vůči reklamám, v nichž lidé hovoří šroubovaně a uměle. "Ukaž mi svůj prášek na praní" je na zabití tazatelky. Proč neřekne normálně "jakým práškem pereš"? V jakési reklamě jedna slečna říká něco jako "kde je moje šauma", což ve mně budí představu černé magie zkřížené s gynekologií.
    Zubařské reklamy razí slovo "plak" a nabízejí cosi proti "plaku". Co já vím, na zubech byl nežádoucí odjakživa povlak - ten už není dost "in"? A na jazyku je také "plak"? Ještě že nemusím používat "plak" na polštář a přikrývku.
Hledám ženu (Inzerát), 15. 12.

(analogie inzerátu "Hledám chlapa",  GD 10. 11. 2006)
Mám bohatého tatu, pěkný barák na Šumbarku s bazénem a jsem sportovec na VŠB. Hledám kočku, co mi nebude do všeho kecat, nejlépe, aby byla chudobná, bo bohaté mám už plné zuby, pořád pyskuje. Měla by být často soulož a měla by polykat a neměla by se mnou diskutovat o orálním sexu. Sex se dělá do piče z radosti, a ne že tak já ti ho vykouřím, když semnou půjdeš na ples anebo do nějaké strašné řitě. Já taky neříkám, že ti ju vylížu, když se mnou půjdeš na fotbal.
    Neměla bys být piča a neměla bys mít nějaké přijebané kamarádky. Neměla bys být vysokoškolačka, to jsou všecko piče s vytahanýma kozama a myslí si, že jsou chytré, když 5krát za den přenesou skripta z jednoho stolu na druhý. Měla bys umět používat MHD a znát alespoň 2 čísla taxislužby a neotravovat mě vždycky, když potřebuješ přemístit svoji hochprdel z jedné kavárny ve Futuru do druhé v Shopping parku.
    A ještě by mi neměla furt povídat, jaké mají problémy její přijebané kamarádky... mě to vůbec nezajímá... jsou to piče.
    Pokud se taková najde, ať se mi přihlásí. V případě mé spokojenosti dostane moje stará piksla padáka a slečna může nastoupit okamžitě.
GD
Vánoční strom v Seattlu na letišti (Komentář), 15. 12.

Čech, kterého osud zavál za oceán, kde už dlouhá léta pracuje jako imunolog v Louisvillu (Kentucky), rád cestuje a pije koňak.
Situace poněkud připomínala scénu z českého filmu, takové to Pal, nepal.
Nejdříve se nad devíti vánočními stromečky, kterými tradičně vyzdobili letiště Tacoma International Airport, podivil rabín Elazar Bogomilsky, a začal vyhrožovat soudem, pokud se výzdoba nevylepší o menorah. Šéfové letiště ani neposlali rabína tam, kde záda ztrácí slušné jméno, ani neusoudili, kam si své výhružky může strčit, ale stáhli kalhoty, i když brod byl ještě daleko. V noci, kdy byl na letišti provoz minimální, zase stromky pěkně odvezli.
    Seattle se pochopitelně stal okamžitě centrem žertů celých Spojených států a nakonec se s velkým humbukem vánoční stromečky na letiště vrátily. Rabín se mezitím dočkal záplavy nadávek a výhružek, i když tvrdil, že odstranění stromků nikdy nepožadoval.
Václav Větvička, vaclav.vetvicka@louisville.edu
17. listopad po sedmnácti letech (Srovnání), 15. 12.

Muž nacházející se v krizi středního věku, neochotný smířit se s typicky českým pojetím svobody, řeší svou potřebu vyjádřit se k dění kolem sebe rejpavým psaním a pošťuchováním.
 • Tak jsme oslavili další výročí sametové revoluce a mě napadá takové drobné srovnání, částečně podložené životem, částečně stupidní reklamou, částečně mými názory. Tady je:
 • Neslavíme VŘSR, máme Haloween a Santu.
 • Není RVHP, jen diktát úředníků EU.
 • Národní hrdosti se říká zapšklé čecháčkovství.
 • Peníze není třeba podložit prací, buď dá sociálka, nebo banka.
 • Řemeslníci zmizeli, každý je manažer.
 • Socialismus je pro naše děti dlouhá fronta na banány.
 • Kniha faktů stojí pětikilo, tak proč ji kupovat.
 • Za zábavou se chodí do obchodních center.
 • Historici nepracují, sporné věci řeší vynucené zákony.
 • Znalcům je dvacet pět, zkušenost je zbytečná, zodpovědnost rovněž.
 • Člověk po padesátce přestává existovat.
 • Nepřizpůsobivost a agresivita jsou pryč, máme kulturní odlišnost.
 • Spravedlnost nahradil výklad práva lépe placeného právníka.
 • Podvody nejsou, jen nevydařené podnikatelské záměry.
 • Největší žijící orel ve volné přírodě se jmenuje Mattoni.
 • Není vláda jedné strany, pravdu má ten, kdo je u koryta.
    Nepřipadám si ani starý, ani zapšklý. Jen se mi tento způsob demokracie zdá poněkud nešťastným.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2006: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání