Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Jak správně pít (Ponaučení), 12. 6.

Poučovací seriál MFD si tentokrát vzal na mušku pití. Pitný režim je momentálně ve velké módě, myslím tím samozřejmě kecy o něm. Každý druhý člověk je expert a papouškuje vyčtené poučky o tom, jak a kolik a co se má správně pít. Nevím, jak kdo, ale soudím, že normální člověk (pomíjím děti a stařečky) s pitím potíže nemá. Domnívám se, možná troufale, že tělo si za normální situace řekne dostatečně pádně o napití a že není třeba z tohoto přirozeného úkomu dělat vědu.
    Nicméně jsem se dočetl, že prý to tak není, žízeň se prý hlásí až při ztrátě hmotnosti ve výši 2 %, tedy kilo a půl při váze 75 kilo. To mi přijde poněkud moc. A rady pro správné pití jsou podobně věrohodné a působí jako postup pro dementa. Máme si rozmístit sklenice s pitím všude po bytě a kanceláři, abychom si připomínali, že máme pravidelně pít. Máme si nastavit budík či mobil, jako blbečci. Máme pít pravidelně i venku a abychom nezapomínali, máme si zavést zvyk, napít se vždycky, když otevřeme tašku.
    Opravdu znamenité rady. Lze z nich odvodit, že stejně jako se má pít dřív, než je žízeň, jíst by se mělo dřív, než dostaneme hlad, souložit dřív než se orgán se ztopoří a do kina jít dřív, než se nám chce.
Daňový mýtus (Názor), 12. 6.

Jeden pěkný příklad k tomu, jak je veřejnost informována o skutečnostech spojených se vstupem ČR do EU v konfrontaci s tím, jaká je realita. Testovací otázka: zkuste odpovědět, jestli se změní sazba DPH na byty a objekty pro bydlení po vstupu ČR do EU?
    Dle mého dojmu měla být nadále uplatňována snížená sazba DPH, tedy 5 %. Alespoň jsem o tom byla přesvědčena na základě toho, co jsem zaslechla v médiích (ať už informovali novináři, nebo se vyjadřoval nějaký politik). V tom jsem žila a tak jsem k tomu přistupovala.
    Dokud - ouha - jsem si nepřečetla příslušné ustanovení přístupové smlouvy (str. 2557). Ano, kdo se moc ptá, moc se dozví, já vím, a každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán. Nicméně ono výše zmiňované přechodné období (tj. období, kdy ČR může postupovat jinak, než jak je stanoveno v příslušné směrnici EU - v tomto případě pro oblast DPH - sazby mají být všude základní, až na výjimky dané směrnicí; toto je výjimka sjednaná nad původní rámec směrnice).
    Podle přístupové smlouvy je výjimka sjednána na stavební práce s výjimkou stavebních materiálů a jak mi potvrdili právníci, nelze to vykládat tak, že by snad byla snížená DPH uplatňována na převod celé stavby nebo převod bytu. Tak, jak je ta výjimka postavená, budou fyzické osoby - neplátci DPH - požívat výhody ze snížené sazby jen v případě, kdy si objednají stavbu např. rodinného domu.
    Pokud však - viz - budete chtít koupit již hotový rodinný dům nebo hotový byt, počítejte s tím, že od vstupu do EU bude uplatňována DPH 22 % namísto současných 5 % (týká se to zejména novostaveb, převod starších nemovitostí je zpravidla osvobozen od DPH - ale taky jen za určitých podmínek). Takže - jak informují odborníci - zdražení nemovitostí pro bydlení se neočekává, jen zhruba o 17 %.
Petra W.
Kamzík a Unie (Glosa), 12. 6.

Na neuvěřitelný článek jsem narazil v Reflexu č. 19: sice byl květen, ne prvního dubna, kdy bych to bral jako apríl. Napsal ho Ota Filip, žijící v Německu, tudíž lze usoudit, že jde o povídku.
    V roce 1993 se v Alpách přemnožili kamzíci. Zemědělská komise Unie, sídlící v Bruselu, vytvořila 20člennou subkomisi, aby problém vyřešila. Po dvou letech bylo výsledkem práce šestnáct odborných posudků za půl milionu marek. Cestovní výlohy členů komise, kteří po tři roky s rodinami, sekretářkami či štáby, bedlivě zkoumali v Alpách, přímo na místě, dvakrát ročně, ubytovaní v nejlepších hotelích, situaci, přišly na milion marek. Další rok se řešilo, který posudek nejlépe hodnotí situaci. V roce 1997 předložila komise 1300stránkovou zprávu směrnici, za pouhých 180 tisíc marek, pro řešení situace, určenou pro 1800 obcí. Obec, ve které autor bydlí, dostala za úkol do konce roku 2003 odstřelit 65 kamzíků, jinak hrozí pokuta a může přijít o dotace. Problém byl v tom, že v obci žádní kamzíci nebyli. Řešením, které se kocourkovsky nabízelo, je zakoupit levně potřebný počet kamzíků tam, kde jich mají hodně, a pak je odstřelit, třeba v rámci lovu, který přiláká turisty a přinese do obecní pokladny pár desítek tisíc euro.
    Jak tak o tom přemýšlím, jde o satiru beroucí si na mušku bruselskou satiru. Musíme doufat.
Holandský deník 59 (Krajánek), 12. 6.

Královnin den
    Dnes v předpoledne dne královny jsme měli pravý aristokratický oběd. Tím nemyslím, že byly lazáně, ve kterých byly pláty těstovin nahrazeny plátky brambor a baklažánu, ale fakt, že nám k jídlu preludovali umělci. Zvláštní pocit, přicházíte do kantýny, ve které se normálně cpou zaměstnanci, cinkají příbory, rachotí pekáče a kotle a do toho vyhrává smyčcový kvartet. Než jsem dorazil polévku, nastoupila další skupinka, tentokrát s flétnami, lesními rohy a dokonce i hobojem. Abych řekl pravdu, tak smyčce byly k polévce lepší nežli dechy k baklažánu.
    Nedá mi to, abych se nevrátil ještě k té polévce; vcelku normální drůbeží, zahuštěná, s polévkovými nudlemi a do toho téměř syrový pórek. Ne, že by ho přidali na chuť, prostě je tam jako součást receptu, ale je syrový. Stále jsem tomuto obyčeji polosyrové zeleniny v jídlech nepřišel na chuť. Chápu, že tímto přetrvají vitamíny a cenné antioxidační látky, ale stojí dodržování dietetických vrtochů opravdu za to? Možná, že je to i místní tradice, petrolej byl drahý, dřevo nebylo vůbec, a tak se nejen jedlo do polosyta, ale i vařilo do polouvařena.
    28. 4. byla první jarní bouřka. Chci říci celonoční běsnění živlů, doplněné běsněním topičů. Před bouřkou se ochladilo a ústřední topení začalo topit. Teplota v bytě bleskurychle dosáhla 25 °C. Větrat se nedalo, protože vichr hnal provazy deště do pokoje a roznášel papíry.
    27. 4. Místní zdarma distribuovaný týdenník "Zondag" (Neděle) přinesl zprávu, že Škodovka v Mladé Boleslavi vyrobila 750.000 Fabii. Dostal jsem také hlasovací lístek pro volbu nového představenstva nadace "Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier", pečujícího o rozvoj vodních děl a práce s vodou v provincii Severní Holland.
Italské postřehy:
    Šéf se vrátil z Velikonoc s očima navrch hlavy! Liga severu (separatistické sdružení států severní Itálie nehodlající déle platiti jižní mafiózní státy, vede U. Bossi) dosáhla prvních výsledků. V lokálních italských plátcích se začíná psát v dialektech. V Benátkách benátsky, ale to tolik nepřekvapilo. Hlavní šok pro něj byla pod bílým praporkem s červeným křížem janovština. Psalo se tam, že je to jeden z nejvíce rozšířených románských jazyků, kterým se hovoří na třech kontinentech. (Kromě běžných lokálních záští a všeobecné severo-jižní řevnivosti se Italové shodnou ještě na tom, že Janov je třeba nenávidět, případně jím hluboce pohrdat.)
Opět něco portugalských postřehů:
    40 % unesených dětí v Portugalsku je dohledáno na pedofilních stránkách. Jakési ženě v jednom z nejznámějších lisabonských nákupních středisek zmizelo dcera okolo 4 let. Informovala ochranku, která k jejímu překvapení okamžitě nechala uzavřít všechny vstupy. Po 20 minutách byl zadržen nervózní mladík se spícím chlapcem - jak se později ukázalo, byla to ona ztracená holčička, ostříhaná, převlečená, odbarvená, uspaná.
    Problémy s ruskou, rumunskou a orientální organizovanou kriminalitou vypadají z jejího pohledu jako mnohem závažnější než u nás. Gangy patrně využívají toho, že dělníci z východu neumějí ani slovo portugalsky a dělají to, co by si v zemi mluvící slovanskou češtinou nemohli dovolit. Možná, že na něco jen není zvyklá, třeba na profesionální rumunské žebráky s uspanými dětmi, které se také pronajímají. Možná, že ji na tom sere, že se v lisabonském metru nemluví portugalsky nebo že si turisti myslí, že lidé pospávající v příkopech a kočovnických osadách jsou Portugalci.
Překvapení z Paříže:
    Kolegyni překvapilo, že Francouzi začali být přátelští. Tvrdila, že dříve se ji vždy snažili okrást, jakmile zjistili, že neumí francouzsky. To se teď změnilo a s tím i ceny. Životní standard se dle ní mnohonásobně zvýšil, po ulicích jezdí Ferrari, Porsche a Mercedesy. Její manžel odmítal jezdit metrem, protože by neviděl auta na ulicích. Lidi sedí v předražených restauracích. Sendvič podaný z okénka stojí 7 euro. MA nesouhlasí, tvrdí, že Francouzi byli vždycky přátelští, když jste na ně mluvili francouzsky.
A teď k tomu dni královny:
    Již v předvečer svátku, hned po uzavření obchodů, začíná všeobecná bezcelní a nedaněná burza všeho všude. Čistě teoreticky před každým domem, v Alkmaaru to prodávající snesou do centra a kšeftují tam. Jelikož se brzy stmívá, obcházejí to kupu chtiví zákazníci s baterkami a v jejich světle přehrabují hromady. 30. dubna pak probíhá hlavní svátek s veřejnými koncerty, divadelními představeními pod širým nebem, happeningy a obrovská, všeobecná pařenice Holanďanů a turistů navlečených do oranžového. Přede dvěma lety se zlili v centru Amsterdamu tak, že vyřadili z provozu nádraží Centraal.
Jarek Kopeček, kopecek@fcu.cz
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2006: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání