Vysvětlení kazišuků (Život), 21. 2.
S kazišuky se roztrhl pytel, respektive si jich víc všímám, nevím. Po úvodních kazišucích miléniových (GD 27. 1.) se objevil kazišuk lingvistický (GD 31. 1.), pak kazišuk-gurmán (GD 15. 2.) a záhy vás seznámím s kazišučkou - jde o ženu - kulturně jazykovou. Několik čtenářů mi vytýká, že nálepkuju ty, kdo mají jiný názor jenom proto, že ho mají jiný. To je ovšem totální nepochopení a přesto, že jsem už několikrát vysvětloval, co tím míním, zkusím to ještě jednou. Není ovšem vyloučeno, že praví kazišuci se vyznačují absencí sebereflexe, rozhodně část z nich by to svou vehemencí potvrzovala.
    Kazišuci (můj termín) jsou lidé, kteří vůči okolí projevují informační nadřazenost (termín Miloše Čermáka, je to slušně vychovaný hoch). Lidé, kteří se tím, že vědí něco víc než ostatní - zpravidla se pouze domnívají, že vědí - v drtivé většině si někde něco přečetli, čemu jinak nerozumějí, zajásají, že vědí něco, co ostatní ne a bohorovně poučují.
    Problém, kdy končí milénium, byl pro kazišuky pastvou, která jim vydrží ještě tento rok. Byl typický tím, že nebyl fakticky řešitelný, spíše šlo o postoj k němu. I ostatní kazišucké projevy se z velké části týkají právě názoru či postoje.
    Hlavním rysem kazišuků je, že dávají ostatním svou informační nadřazenost. Mají až nutkavou potřebu informovat okolí, že něco vědí. Nevnímají, že jim o to nikdo nestojí. Začínají u dětí, ty se nemohou bránit, takže jim řeknou, že dárky nenosí Ježíšek, ale tatínek a maminka. Jsou nadšeni tím, že se má říkat "má hmotnost" a ne "váží", jaký je rozdíl mezi sekundou a vteřinou, že grog, o alkoholu nemluvě, prochladlého nezahřeje, že v létě ochladí teplý nápoj, a ne studený, že dítě se nemá trestat, ale chválit atd. Nemají ani ponětí o tom, že v běžné řeči se spousta věcí říká jinak, s posunutým významem. Zato ale říkají "konzert", "je toho jedenkrát tolik" (a myslí dvojnásobek), "to se nechá udělat" a podobně. Milují knihy typu "opravníky", neboť tam se dovědí, co se obecně traduje a jaká je skutečnost - to je přesně ono, co potřebují k životu. A vše, co vědí a o čem zpravidla nepřemýšlejí, z nich musí ven.
    To jsou kazišuci.

 

Třikrát a dost (Editorial), 21. 2.
Nevýrazný týden měl dramatický závěr v pátek. Plánovaný koncert v Akropoli se nekonal, skupina Exctasy of Saint Theresa nikoho nezaujala a samotnému se mi mezi taneční teenagery tentokráte nechtělo. Domluvil jsem se MaCem na "krátkou výživnou skleničku" ve vinném stojákobaru v Jindřišské, zkusmo zavolal P. W. poblíž pracující, jestli by nezdobila, souhlasila (utajila, že přivede svého přítula M. P. a nastávajícího - tatáž osoba!, ale má vkus, takže jsme se "sešli") a vyrazil. Na Palmovce jsem narval do bankomatu kartu, vyťukal PIN (proč se říká odporně "natypoval") a bankomaty zavrčel, spokl kartu a vyplivl arogantní cedulku, že po 4(!) pracovních dnech si mám kartu vyzvednout.
    Upozorňuju, že jde kartu od ČS a že patrně jejím šéfem je lidovec. Pár dní předtím jsem měl dva chybné pokusy (mám karet víc a PINy se mi pletou), třetí chybný pokus, ač jiný den, u jiného bankomatu a jiného výběru se přičetl a bylo to. Řeknu vám, že nemám dobrý pocit. Karta je v bankomatu, a sázet na poctivost zaměstnanců ČS se mi nechce. Vyhazovat peníze za blokaci ovšem také ne. Nejlépe bude tento peněžní ústav opustiti.
    Ve vinárně jsme zjistili, že MaCem čerstvě objevený moravský sklípek u Hamerského rybníka v Záběhlicích je P. W. důvěrně znám, neb kousek odtamtud bydlela a bydlí. MaC nás ostatně ukecával tak dlouho, až jsme tam vyrazili. Je to sklípek v prostorách staré ledárny, takže prostředí je stylové, okolo je pravá příroda, uvnitř dobrá vína a jednou za 14 dní nějaká kutálka. Vlastní hudební nástroje jsou podporovány. Z nabídky v nejbližší době uvádím 11. března masopust, 1. 4. cimbálovka, 30. 4. stavění májky a cimbálovka, mezitím hudební těleso lakonicky označené jako "šraml". Pondělí a úterý je zavřeno, jinak základní otevírací doba je 15.00 - 21.00 s tím, že horní hranice je flexibilní. Doprava: od metra Skalka autobus 188, ze Spořilova 128. Dám vědět, uděláme gentlemanskou akci.
    V létě, pokud rybník nebude smrdět, tam musí být krásně, sedí se venku, ohniště, paráda. V zimě, je-li sníh, to má ladovskou atmosféru, za rybníkem je kostelík, nad sklípkem lesík. Jen ta mohutná masa sídliště by mohla nebejt.

 

Ohlédnutí (A týden uplynul), 21. 2.
Výrok týdne:
Zeman: "To byste měl jako advokátní koncipient vědět." Devátý: "Já nejsem advokátní koncipient." Zeman: "Ale byl jste..."
(Prima, Partie 20. 2., a já dodávám: Zeman je premiér s neukončenou základní školou... Svého času ji měl neukončenou. G.)
"Pravý muž konce dvacátého století je feminista."
(Olga Somerová, LN 20. 2.)

* Jakýmsi podivným způsobem byly v zapečetěné kanceláři bývalého! zaměstnance USIS nalezeny materiály, které prokazují "podivné" hospodaření úřadu. * Kyanid uniklý do řeky z nádrže v důlní společnosti na zlato v Rumunsku už v první vlně pozabíjel na své cestě, co mohl, takže je vhodná doba tam vyslat experty. * K. Kühnl z US se prohlásil za vhodného kandidáta na volebního lídra koalice a eventuálně i ministerkého předsedy - koalici to velmi potěšilo. * Svobodný přístup k informacím je nelehký: turnovský starosta žádá po občanovi, jež se zajímá o náklady na soudní pře vedené městem, zálohu 15 tisíc. * Dopis Klause poslaný rakouským lidovcům na podporu Haidera byly ve skutečnosti dopisy dva - odpovědi na dopisy poslané ODS od ÖVP. * Australský spolumajitel zlatého dolu, jehož kyanid otrávil řeky v třech státech, prohlásil, že ryby pomřely mrazem. * Nový zákon o reklamě stanoví, že živnostenský úřad má právo nařídit stažení reklamy ještě předtím, než se o její nevhodnosti rozhodně u soudu. * Je to k nevíře, ale správní rozdělení kombinuje starých 8 a nových 14 krajů, takže někdo má krajské úřady ve více místech. * Britští obchodníci protestují proti nařízenému zavedení metrických měr a hodlají dál používat staré jednotky - u řady z nich je to nutnost, protože zakoupení nových přístrojů by je položilo. * Impuls 99 a Děkujeme, odejděte! se dohodli se 4koalicí na společné kandidátce do Senátu a do Parlamentu, což některé členy přimělo k odvolání podpisu či vystoupení. * EU poskytne pomoc Rumunsku a Maďarsku při odstraňování kyanidových škod, ale Jugoslávii ne, protože je pod embargem - vskutku chvályhodná důslednost! * Finanční skandál se CDU nevyplatil: předseda Schauble odstoupil, CDU musí vrátit 41 mil. marek státu - máme se co učit. * Německý prezident Rau se omluvil v izraelském parlamentu za holocaust - výtky, že mluvil německy, považuju za nemístné. * Na člověka, jemuž zemřela v nemocnici matka a on si stěžoval na postup nemocnice, podal Rath podnět "k zahájení řízení o zbavení způsobilosti k právním úkonům". * Šéf KB ostoupil, ale dnešní stav nezavinil - když už se sakra někdo začne zajímat o senátora Salzmanna? * Mladík odsouzený za distribuci marihuany dostal milost. * Kritizovaná cesta Kasala do Rakouska byla stranickou, nikoli státní návštěvou - dělá se z toho politikum.